2 dk. Burak 06.03.2022

ESL Yasaklamasından Sonra Virtus.pro Açıklama Yaptı

ESL, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden işgaline ilişkin görüşlerini paylaşan ve yanıt olarak bir dizi eylemde bulunduğunu belirten bir bildiri yayımlamıştı. Karara göre Rusya hükümetine bağlı Espor kulüplerinin organizasyondan yasaklandığını belirterek Gambit ve Virtus.pro kulüplerini ancak tarafsız olarak katılabileceğini duyurmuştu. Karar sonrasında Virtus.pro ekibi bir açıklama yayımladı.

Virtus.pro Paylaşımı

Virtus.pro Paylaşımının Çevirisi

“2 Mart günü ESL turnuva organizatöründen, Gambit Esports ile birlikte ESL Pro Lig Sezon 15’e katılamayacağımız hakkında bir mesaj aldık. Bu karardan önce ESL tarafından kulübümüze yasal ve ticari yönleri hakkında yazılı bir soruşturma yapıldı: nerede kayıtlı olduğumuz, sahiplerimiz ve ortaklarımız kimler, yaptırımlara tabi olup olmadıkları vb. Bu talebe ayrıntılı olarak ve destekleyici belgeler sunduk.

Açıkçası, istek sadece bir formaliteydi ve yanıtımızın pek önemi yoktu. ESL, askıya alınma nedenimizi açıkladığı bildirimde diskalifiye nedeni olarak devletle ve yaptırım uygulanan şirketlerle iddia edilen bağlantımızı gösterdi. Ancak kulüp yönetimiyle yapılan yazışmalarda, aslında bağlı olmadığımız, devlete bağlı bir ekip olarak algılandınız yeni bir formülasyon ortaya çıkıyor.

Bu yaklaşıma katılamayız. Artık bizi turnuvalardan uzaklaştırmak için kişisel ön yarığı ve dış baskı dışında hiçbir rasyonel kriterin olmadığı aşikar. Bunu Dubai turnuvasında WePlay ile gördük ve eğilimin devam ettiğini görüyoruz.

Turnuva organizatörü ESL, oyuncularımızın farklı bir adla ve kulüp formaları olmadan tarafsız bir bayrak altında oynamalarını teklif etti. ESL, turnuvaya katılım konusunda kulüp yönetimiyle diyaloga girmeyi reddeder ve tüm konuları doğrudan oyuncularla tartıştı.

İptal kültürünün yaşayan bir tezahürüyle karşı karşıyayız. Ancak bu durumda, bizi belirli bir eylemde bulunmaya teşvik eden ültimatomlar sunulmaktadır. Bu nedenler saldırganlığa saldırganlıkla cevap vermeyeceğiz ve oyuncularımızın bu turnuvaya katılmasını yasaklamayacağız. Gerçek profesyoneller olmak için birçok zaman ve çaba harcadılar. Ve turnuva organizatörlerinin aksine başkalarının çabalarını küçümsemeye istekli değiliz. Virtus.pro oyuncuları turnuvaya katılmaya karar verirlerse onları destekleyeceğiz.”

Son olarak bir diğer Rusya takımı olan Gambit ekibinden henüz bir açıklama yapılmadı.

Burak

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com instagram takipçi satın al takipcihilesi.com