2 dk. Serkan KÖSE 24.03.2021

VALORANT MMR Değeri Nedir? MMR Nasıl Çalışır?

Popüler FPS oyunu Valorant MMR değeri nedir? Valorant MMR nasıl çalışır?

Son zamanların en popüler oyunlarından birisi olan Valorant ülkemizde de büyük bir ilgiyle oynanıyor. Son yapılan geliştiriciye sor makalesinde VALORANT MMR değeri nedir, nasıl çalışır sorularına yanıt verildi. Yayınlanan makale ile birlikte MMR değeri ile kademe planı arasında farklı çok daha ayrıntılı olarak açıklandı. Peki pek çok VAORANT oyuncusunun merak ettiği MMR sistemi nedir? VALORANT MMR sistemi nasıl çalışır?

VALORAN MMR Değeri Ne Anlama Geliyor?

Riot Games tarafından geliştirilen FPS oyunu VALORANT, oyuncuların performans becerileri seviyelerini doğru tespit edebilmek için MMR değerini ( eşleştirme kademesini ) kullanıyor. MMR değerini tüm oyuncuların üstünde bulunduğu bir merdiven olarak izah etmek mümkün. Oyuncular oyunda galibiyet aldıkça merdivenin bu basamaklarında yükseliyor ve diğer oyuncuları geride bırakıyor. Oyuncular mağlubiyet aldıklarında ise diğer oyuncular tarafından aşağıya itiliyor. Bir basamakta aynı anda iki oyuncu yer almıyor bu sebeple berabere kalma gibi bir durum söz konusu olmuyor. VALORANT oyununda bulunan bu sistem aslında pek çok oyunda bulunan eşleştirme sisteminin özü olarak görülebilir. Oyundaki basamakları ne kadar hızlı tırmanılacağı ya da düşüleceğini belirleyen matematiksel hesaplamalar ise bu sistemin en zor kısmını oluştuyor. 

valorant-mmr-degeri-nedir-mmr-nasil-calisir

VALORANT oyununun MMR değeri çok değişken bir sistem olduğu için oyundan oyuna farklılık gösterebiliyor. Verilen bu değer oyuncuları için görünen kademelerin ve kademe puanlarından biraz daha ayrı tutuluyor. Özetlemek gerekirse MMR ile kademe puanı farklı sistemler ve bu durum ise kademelerde büyü dalgalanmalar olmasını ya da kademe yükseldikten sonra birden geri düşmeleri engellemek olarak özetlenebilir. 

  • MMR değeriniz kademenizden yüksekse, galibiyetlerde daha fazla KP kazanır ve mağlubiyetlerde daha az KP kaybedersiniz.
  • MMR değeriniz kademenize eşitse, mağlubiyet ve galibiyetlerde kaybettiğiniz/kazandığınız KP miktarı birbirine çok yakın olur.
  • MMR değeriniz kademenizden düşükse, galibiyetlerde daha az KP kazanır ve mağlubiyetlerde daha fazla KP kaybedersiniz.

VALORANT oyununda rakiplerden daha iyi performans göstererek ve stabil olarak galibiyet alarak VALORANT MMR sisteminde değerinizi arttırabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar!

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al