4 dk. Serkan KÖSE 11.09.2021

Epic Games Ve Apple Arasındaki Dava Sonuçlandı

Uzun süredir Epic Games ve Apple arasında devam eden dava sonuçlandı. Milyonlarca oyuncu tarafından merakla beklenen bu davanın sonucu nasıl?

Hatırlanacağı üzere Epic Games geçtiğimiz yıl Fortnite oyununu güncelleyerek iOS içerisinde Fortnite’a App Store dışında alternatif bir ödeme yönetimi eklemişti. Apple iOS uygulamalarında App Store dışında bir ödeme yöntemi kabul etmiyordu ve Epic Games açıkça App Store’un bu kuralını ihlal etmişti. Durum her ne kadar Apple lehine görünüyor olsa da Apple’ın App Store şartlarına başta Epic Games olmak üzere pek çok geliştirici karşı çıkmıştı. Fortnite oyununun App Store’dan kaldırılmasının ardından Apple Epic’in Apple geliştirici lisansını da iptal ettirmiş ve Epic yazılımlarını App Store’lardan kaldırmıştı. Epic Games ise Apple’ın bu hamlesinin ardından Apple’ı dava etmişti. 

Uzun süren davada Apple ve Epic dışında Xbox ve PlayStation dışında firmalar da olaya dahil olmuştu. Dava Mayıs ayında sonuçlandı ancak hakim kararı açıklanmadı. Sonunda hakim Yvonne Gonzalez Rogers kararını açıkladı. 

Apple Geliştiricilerin App Store Dışında Ödeme Yöntemi Eklemesine İzin Verecek

Davada gelen en önemli karar Apple’a yönelik oluyor. Hakim tarafından açıklanan karara göre Apple’ın federal ya da eyalet antitröst yasalarına göre tekelci olduğu sonucunun çıkmayacağı belirtildi. Bu durum Apple’ın, geliştiriciler için haksız ve adaletsiz bir ortam sunmadığını da belirtiyor. Yeni karar ile birlikte Apple artık bundan sonra geliştiricilerin uygulamaların içinde dış linkler ile alternatif ödeme yöntemleri sunmalarını da engellemeyecek. 

Açıklanan bu karar ile birlikte Apple’ın artık uygulama içi satın alımlarda yüzde 30 komisyon almasını engellemek için alternatif ödeme yollarına da izin vereceği anlamına geliyor. Mahkeme Apple’a bu sisteme izin vermesi için 90 günlük bir süre tanıdı. Apple bu sürenin sonuna kadar kendi market kurallarına devam edecek. 

Epic Apple’a Para Ödeyecek

Mahkemenin bir diğer kararına göre Epic Games geçtiğimiz yıl Fortnite oyunu için ayrı bir ödeme yöntemi ekleyerek Apple ile olan sözleşmesini ihlal etti. Bu nedenle Epic o süre içerisinde kazandığı gelirin yüzde 30’unu Apple’a ödeyecek. Bu tutarın ise yaklaşık 4 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. 

Hakim ayrıca kararında her iki şirketin de Pazaryeri tanımını reddetti. Konu olan pazarın genel oyun pazarı ya da iOS pazarı olmak yerine dijital mobil oyun pazar olduğu belirtildi. Bu durumla birlikte Apple ve Epic dışındaki firmalara bir kural getirilmedi.

Apple ve Epic Games Cehpesinden Açıklamalar Geldi

Davanın ardından Apple mahkeme kararını zafer olarak tanımladı. Apple açıklamasında “Bugün, mahkeme sonucu ile zaten bildiğimiz şeyler kanıtlandı. App Store, antitröst yasalarını ihlal edecek bir şey yapmıyor.” denildi. Apple ayrıca iş yaptıkları her alanda zorlu bir rekabet ile karşı karşıya olduklarını dile getirerek, kullanıcıların ve geliştiricilerin Apple’ı tercih etmesinin en büyük nedeninin ürün ve servislerinin dünyanın en iyileri olduğunu belirtti. App Store’un güvenilir ve güvenli bir pazar yeri olmaya devam edeceği de Apple’ın kararında değinildi. 

Epic Games’in CEO’su olan Tim Sweeney kararın açıklanmasının ardından Twitter üzerinden yapıpı açıklamada ise bu kararı eleştirdi. Sweeney açıklamasında, verilen kararın ne geliştiriciler ne de kullanıcılar için gerçek bir zafer olmadığı belirtti. Sweeney açıklamasında ayrıca Epic’in bir milyarın üzerinden fazla kullanıcı için uygulama mağazaları ve ödeme yöntemleri konusunda adil bir rekabet için çalışma yürüttüklerini de dile getirdi. Epic Games tarafından yapılan başka bir açıklamaya göre ise Epic bu karara itiraz etmeyi düşünüyor. 

Fortnite Oyunu Apple Cihazlarına Geri Mi Dönüyor?

Kısa bir süre önce Apple, Epic’in kurallar dahilinde oynaması durumunda Fortnite oyununun yeniden App Store’a geleceğini açıklamıştı. Mahkeme kararına göre Apple’ın Epic Games’e yeniden lisans vermesi zorunlu olmadığı için nihai karar yine Apple’a bırakıldı. Apple’ın büyük bir aksilik olmaması durumunda Fortnite oyununu yeniden App Store’a eklemesi bekleniyor. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al