3 dk. Esporlab 17.07.2020

Microsoft Project xCloud Eylülde Erişime Açılıyor

Microsoft Project xCloud bulut oyun servisi hakkında geçtiğimiz aylarda bir içerik hazırlayarak sizlere duyurmuştuk. Microsoft şirketi tarafından yapılan açıklamalara göre Eylül ayından itibarıyla belirli ülkeler de servisin aktif olacağını belirtti. Bu arada Project xCloud aboneleri, Xbox Game Pass’da bulunan yüzlerce oyunu da oynayabileceklerini duyurdu.

Xbox Bloğunda yer alan açıklamalara göre Project xCloud, NVIDIA GeForce Now ve Google Stadia bulut oyun servislerine rakip olacak. Aynı zamanda Project xCloud Eylül ayından itibaren destekleyecekleri ülkeler de oyunseverler ile buluşacak. Erişime açıldığı zaman bizler de heyecanla deneyimlemeyi bekliyor olacağız.

Bu arada Xbox Game Pass, Xbox Live ayrıca Project xCloud tekli bir abonelik sistemi ile birleştirilecek. Tüm bunların birleşimi ile ortaya Xbox Game Pass Ultimate adında tekli bir abonelik sistemi gün yüzüne çıkmış olacak. Yapılacak olan bu değişiklik ile beraber bütün aboneler Xbox Game Pass’teki yüzlerce oyuna rahatlıkla bulut oyun servisi üzerinden erişim sağlayabilecek hale gelecek.

Project xCloud aboneleri, Xbox Game Pass oyunlarına ücretsiz erişecek

Microsoft Project xCloud

Yapılan açıklamalara göre Xbox Game Pass Ultimate aboneleri hem bulut üzerinden oyunlara erişecek ayrıca telefon ve tabletleri üzerinden de oynayabilecek. Bu arada Microsoft Project xCloud birleşiminin ardından 100 milyon Xbox Live oyuncusuyla beraber oyun oynama fırsatına sahip olacak. Yani tüm oyuncularla beraber birlikte oynayabilecekler.

Bu yeniliklerle alakalı Verge’e açıklama yapan Microsoft, Project xCloud servisinin herhangi bir özel isminin olmayacağını söyledi. Xbox Game Pass Ultimate abonesi olmak için yalnızca ayda 15 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Geliştirilen bu servisin zamanla oturdukça kullanıcılara özel abonelik paketleri geliştireceği de konuşulanlar arasında.

Microsoft Project xCloud hangi ülkelerde erişime açılacak?

Şirketin lansman ile beraberinde şuan için Project xCloud’un hangi ülkelerde erişime açılacağı belli değil. Aslında bunları tahmin etmek pek zor olmamalı çünkü erken erişime katılabilen ülkelerin yapılacak olan lansmanda açıklanacağı düşünülüyor. Project xCloud üzerinden oynadığınız bir oyunu kaldığınız yerden farklı bir cihazdan giriş yaparak devam edebiliyorsunuz. Örneğin telefonda oyunu oynuyorsunuz ve şarj bitti telefon kapandı, tabletiniz’den aynı kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Bu oldukça güzel bir özellik, tıpkı Netflix benzeri bir olay zaten Microsoft bu servisini çevrimiçi yayın servislerine benzetiyor.

Microsoft Project xCloud Türkiye abonelik ücreti düşünüldüğü zaman 15 dolar  yani 100 Türk Lirası gibi bir fiyat çıkıyor. Bulut tabanlı oyun servisleri aslında göz önüne alındığında iyi bir tercih olabilir gibi görünüyor. Oyun bilgisayarı toplama konusunda fiyatlar oldukça yüksek olduğu için, bu tür servisleri tercih etmek daha mantıklı geliyor. NVIDIA GeForce Now ve Google Stadia gibi bulut oyun servislerine bir yenisi olarak Microsoft’ta eklendiğini düşünürsek bu pazarında gittikçe kızışacağını düşünüyoruz.

Konu hakkında ki düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız? Sizler ne düşünüyorsunuz bu hizmet ve servisler hakkında iyi oyunlar diliyoruz sağlıcakla kalın.

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com instagram takipçi satın al takipcihilesi.com cemre solmaz kimdir