2 dk. Esporlab 31.12.2020

iPhone Ram Temizleme Nasıl Yapılır?

iPhone ram temizleme nasıl yapılır açıkladık. İphone marka telefonda oluşan anlık yavaşlama sorunları ram temizlemesiyle gideriliyor. Arka planda açık kalan uygulamalar telefonları yavaşlatıyor. Bu sıkıntının üstesinden ram temizleme işlemiyle geliniyor. Bu işlem telefonun hızını arttırdığı için iPhone kullanıcıları tarafından sıklıkla yapılıyor. Ram temizleme işlemi iPhone telefonların daha eski modellerinde ve sonra çıkan modellerinde farklılık gösteriyor.

iPhone Ram Temizleme İşlemi Neden Yapılır?

iPhone marka telefonlarda ram temizleme işleminin nedeni; telefona hız kazandırması olarak biliniyor. Bazen telefonlarda anlık yavaşlamalar söz konusu olabiliyor. Bu yavaşlamalara çözüm olarak akla gelen işlemlerin başında yer alıyor.

Ram Nedir?

Random Access Memory yani Ram. Türkçe karşılığına ise; rastgele erişilebilir bellek olarak söyleniyor. Ram bellekler geçici hafızalar olarak biliniyor. Telefonda gerçekleştirilen işlemler geçici olarak ram bellekte saklanıyor. Ram üzerinde kalan işlemler eğer bir süre kullanılmazsa siliniyor. Ancak bazen ram bellek üzerinde aşırı yükleme olunca telefonlar yavaşlıyor. Ram belleği, normal süresini beklemeden silmek telefonu rahatlatıyor ve hızlandırıyor. Ram bellekler geçici hafızalar olduğu için veriler, ram bellek temizleme işlemi yapılmasa dahi, bir süre sonra siliniyor.

iPhone 7 ve Daha Eski Modellerde Ram Temizleme

Ram temizleme işlemine başlamadan önce Siri’yi kapatmak gerekiyor. İşlemler tamamlandığında tekrar açabilirsiniz. iPhone 7 ve daha eski modellerinde ram temizlemesi yapmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekiyor.

  • Öncelikle uyut / uyandır tuşuna bir süre basılı tutun
  • Cihazın kapanma bölümü açıldığında parmağınızı tuştan kaldırın
  • Ana ekran düğmesine bir süre basılı tutun

Bu işlemleri yapmak gerekiyor. Bu işlemlerin ardından ekran boş gözükecek ve ana ekrana geçilecektir. Adımlar bu şekilde takip edildiğinde ram temizleme işlemi yapılmış oluyor.

iPhone 8 ve Daha Sonraki Modellerinde Ram Temizleme

iPhone 8 ve daha sonraki modellerinde ram temizlemesi yapmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekiyor.

  • Ayarlar menüsüne girin
  • Ardından genele tıklayın ve erişilebilirlik kısmına girin, burada bulunan Assistive Touche menüsüne girmeniz gerekiyor. Menüye girdikten sonra en üstte bulunan kilidi açmanız gerekiyor.
  • Sonra tekrar başa dönün ve ayarlar menüsüne girerek genel kısmına tuşlayın
  • Alt tarafta bulunan sistemi kapat tuşuna basın
  • Telefon, ana ekrana gelecektir.
  • Assistive Touche düğmesine dokunduktan sonra ana ekran düğmesine bir süre basın

Bu işlemleri yaptığınızda ayarlar menüsünün başına dönerseniz. Bu sıralamayı izledikten sonra ram temizlenmiş bulunuyor.

 

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al