9 dk. Esporlab 12.12.2019

Need for Speed Heat inceleme

Uzun zamandır beklemekte olduğum Need for Speed Heat inceleme konusunu sonunda ele alabildiğime seviniyorum. Oyunun geliştirilme sürecinde zaman zaman paylaşılan görselleri beni oldukça etkilemişti. Uzun bir süredir araba yarışları oyunları oynamıyordum ve bu oyunu heyecanla bekliyordum. Yoğun istek üzerine oyun inceleme kategorimize fırsat bulmuşken deneyimleyip sizler ile paylaşmak istedim.

Oyun beklentilerimi karşıladı diyebiliyorum, gelişme aşaması zamanında dahi yakın takip ediyordum, bazı hoşuma gitmeyen olaylarda oldu bunları sizlerle detaylı paylaşacağım. Sizlerin de merak ettiği yeni Need For Speed serisi oyunun inceleme detaylarına hep beraber göz atalım.

need for speed inceleme puanları

Need for Speed Heat dünyası bizlere ne vaat ediyor?

Need for Speed Heat alemin de oyunun hikayesi Palm City adlı şehir de vakit geçirmemiz ile başlıyor. Palm City bölgesi aslında bizlere Los Angeles ve Miami havasında bir şehir gezintisi sunuyor. Oyunun çıkış sürecin de ki paylaşılan videolara göz attıysanız zaten bu söylediklerimi kesinlikle fark etmiş olmalısınız. Oyuna ilk giriş yaptığım da etrafı gözetlediğim de resmen bana GTA Vice City oynuyormuşum gibi bir şeyler hissetti. Sanırım görsellerden kaynaklı olabilir neyse buna pek takılmayın.

Araba yarışı oyunların da hikaye modlu eklemeler aslında pek alışık olduğum bir şey değil, çünkü her şey kısıtlı sadece yarış yapmakla geçiyor vaktiniz. Bir araba yarışına nasıl bir hikaye eklemeye çalışılırsa çalışsın döngü her zaman aynıdır sadece yarış. Need for Speed Heat hikaye sanki eklenmemişte, eklenmeye çalışılmış gibi geldi bana. Zira eski Need for Speed serisi oyuncuları bilir, böyle sanki eski oyunların yaşattığı hazzı vermiyor gibi geldi.

need for speed heat resimleri

Need for Speed Heat oynanışı hakkında bilgi verirmisin?

Araba yarışları söz konusu olduğu zaman her zaman ilk olarak düşündüğüm nokta acaba oyun oynanış mekanikleri iyi mi oluyor. Need for Speed Heat oyunun da oyunun oynanış oldukça hoşuma gitti, tam istediğim rahatlıkla ve oldukça düzgün işliyor oynama süreci. Oyunda dilerseniz gece canınız sıkılırsa gündüz yarışlara katılabiliyorsunuz bu seçeneği sunmaları oldukça güzel olmuş. Kendini gecelerin insanı olarak sınıflandıran insanlar için muazzam bir olay diyebilirim. Ben şahsen gece yarışlarını çok daha seviyorum.

Gece ve gündüz yarışları arasında ki fark ne diye soracak olursanız hemen sizlere bu konuyu özet geçeyim. Gece yarışları yaptığınızda ve yarışları kazandığınız da popülerliğiniz artıyor ve saygınlık kazanıyorsunuz. Sürekli olarak saygınlık kazanmanız demek kolay bir şekil de seviye atlamanızı destekleyecek en önemli unsurlardan birisi. Saygınlığınızı ne kadar yükseltirseniz, oyun içerisin de ki çok fazla özelliğin kilidini açmış oluyorsunuz. Oyunun hikayesini dolu dolu yaşamak ve ilerleyebilmeniz için zaten bildiğiniz üzere seviye ve saygınlığa ihtiyacınız var.

Kimse aynı olduğu yerde saymak istemez. Gece yarışlarının bir o kadar zevkli olması ve aynı zaman da bir o kadar da tehlikeli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Peşinize takılan polislerden kurtulmak sandığınızdan da kolay olmuyor. Polisleri atlattığımı düşündüğüm an resmen bir ordu polisin peşimden geldiğini görmek beni şaşırttı bazen sıkıcı bir hal alabiliyor. Need for Speed Most Wandet serisin de ki polis kovalamacası hazzını alamadım çünkü hep kovalandım.

Geceyi sevmeyenler için, gündüz yarışları oldukça karlı olabilir. Çünkü gündüz yarışların’dan oldukça fazla para kazanma şansına sahip oluyorsunuz. Para oyunda oldukça önemli bildiğiniz gibi, arabalar, yedek parçalar veya kendi aracınızı modifiye etmek istiyorsanız bolca para kazanmanız gerekli. Gündüz yarışlarında polisler peşinize takılıyor ama çok fazla değil, gece yarışlarını sanırım çok daha fazla yasa dışı buldukları için baya fazlalar. Rahatlığına düşkün ve rahatsız edilmeyi pek sevmeyen oyuncular için gündüz modunu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Karışan eden pek olmuyor ve tam gaz aygaz misali devam edebiliyorsunuz.

need for speed heat modifiye

Oyunun bize sunduğu diğer imkanlar neler?

Gecenin çocukları için yasa dışı gece yarışlarını tercih ederek saygınlık kazanıp seviye atlıyoruz diye size bilgi vermiştim hatırlarsanız. Burada ki kilit nokta ise şu, saygınlık kazanıp seviye atlıyorsunuz, seviye atladığınız zaman ise aracınız için özel parçaların kilitleri açılmış oluyor. Aracınızı bu parçalar ile güçlendirdiğiniz zaman, yarışlarda ki forsunuz oldukça artıyor. Yarışlarda iyi performans gösterebilmeniz için yarış özelliklerin de ne kadar bir güce ve araç performasına sahip olmanız gerektiği gösteriliyor. Ben zaten arabamı güçlendirdim, sıkıntı yok diyorsanız o zaman dert etmenize gerek yok gazlaya bilirsiniz.

Heyecanla sizlere Need for Speed Heat inceleme konumda bir diğer bahsetmek istediğim şey ise, oyundaki arabalar oldukça ihtişamlılar ve gönlümü kazandılar. Benim sayabildiğim kadarı ile söyleyebilirim ki bir birinden çılgın ve lüks 130 tane satın almaya hazır araba bulunuyor. Kendinizi sürekli geliştirin ve para toplayın çünkü oyunun sonuna doğru geldiğiniz de karşınıza çıkacak araçları gördüğünüz de dibiniz düşecek.

Diğer seriler de ki araçlarda varmı diyecek olursanız, gözlemlediğim kadarı ile Need for Speed Underground ve Need for Speed Most Wanted serisin de ki araçlar da yer alıyor diyebilirim. Üste bıraktığım modifiyeli bomba araçı görüyor musunuz? Kesinlikle sizler de bu tarz modifiyeler yapabilir ve yolların tozunu dumanını attıra bilirsiniz. Burada ki dip notumuz ise şu olsun, hayalinde ki arabayı oyuna yansıt.

need for speed heat yarış tipleri

Araçlar da neleri özelleştirebiliyoruz?

Oyunda hepinizin merak ettiği şey şu değil mi? Modifiye yaparken araçları ne kadar fazla özelleştire biliyoruz falan. Benim şahsi görüşüm olarak kabul edin ki modifiye konusunda çok çok büyük şeyler beklemeyin ama sizleri aşırı heyecanlandıracağını söyleyebilirim. Sürekli oyun incelemeleri yaptığım için, sanırım göz alışıklığın’dan normal geliyor bana. İçiniz rahat olsun modifiye yapmak için çok fazla özelliğe sahip diyorum. Bildiğiniz üzere araç camları, egzoz, jantlar, süspansiyonlar ve bir çok şeyi mükemmel bir özelleştirme ile kendi tarzınızı yaratmanıza olanak tanıyor. Teksaslı dostlarım, arabayı yere basıp öyle dolaşsın.

Kafanızı direkt olarak aracın görünümü için modifiye etmeye yoğunlaştırmayın çünkü dikkatinizi çekecek ve önemli olan bir konudan daha bahsedeceğim. Performans modifiyesi konusunda sizlere dört seçenek sunuyor oyun Road, Offroad, Race ve Drift olmak üzere toplamda dört yarış tipine uygun performans ayarı bulunuyor. Hangi yarış türlerini seviyorsanız, performans modifiyesi yaparken kesinlikle ona yoğunlaşmanız gerekiyor. Zira drift yarışları için ayarlayıp, gidip offroad yarışlarında kesinlikle yarışamazsınız.

Need for Speed Heat inceleme konumuzu okumaya devam ederken, aynı zaman da bi trailer videosunu da tekrar gözden geçirmek istersiniz diye düşündüğüm için hemen alta ekliyorum.

Oyun Grafikleri ve Performansı nasıl?

Oyunun tasarımı benim oldukça hoşuma gitti diyebiliyorum. Grafikleri hakkında yorumum ise şöyle olacak, insanın hoşuna giden göz yormayan ve kendinizi evinizdeymiş gibi hissettiren bir tasarıma sahip. Görsel şölen yaşamak istiyorsanız öncelikle, gece yarışlarını tercih ederek işe başlamalısınız. Gündüz yarışları bana pek çekici gelmiyor, beğenmiyorum belki de o yüzden gündüz yarış grafikler bana yetersiz geliyor olabilir.

Gece çok fazla hızlı ve hareketli canlı renk doyumu olduğu için, kesinlikle gece yarışı diyorum. Gündüz yarışlarının keyfini en çok Most Wandet’da ve Pro Street serisinde yaşadım bu seri pek etkilemedi beni. Ayrıca Need for Speed Carbon ve Need for Speed Underground gece yarışlarının karmasını bu Heat serisinde yaşayacaksınız.

Performans konusuna değinecek olursak, bu oyun neden benim tüm işlemcimi kullanıyor diye kendime sormadım değil garip bir durum. Oyun performansını etkileyen bir durumla karşılaşmadım ama tüm işlemciyi kullanması ne biliyim karmaşık geldi. FPS konusunu merak ediyorsunuz biliyorum, kesinlikle diyorum ki mükemmel ötesi en ufak bir takılma yaşamadım test ettiğim süre boyunca. Oyunu oynarken videosunu kayıt ediyorken, 50-60 arası fps değeri veriyor, normal oynarken ise 80-100 fps arasında gidip geliyor.

Need for Speed Heat sistem gereksinimleri (Minimum):

 • Windows 10 işletim sistemi
 • 8 GB RAM
 • 50 GB depolama alanı
 • AMD FX-6350 veya Intel Core i5-3570 işlemci
 • AMD Radeon 7970 / R9 280X veya GTX 760 ekran kartı
 • DirectX 11 desteği
 • 320 Kbps internet bağlantısı

Need for Speed Heat sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • Windows 10 işletim sistemi
 • 16 GB RAM
 • 50 GB depolama alanı
 • AMD Ryzen 3 1300X / Intel Core i7-4790 işlemci
 • AMD Radeon RX 480 / Nvidia GeForce GTX 1060 ekran kartı
 • DirectX 11 desteği
 • 320 Kbps internet bağlantısı

need for speed heat inceleme sonuçları

Need For Speed Heat inceleme konusunda son yorumlarımı duymak istiyor gibisin?

Bu aralar fiyatlar el yakıyor derler ya o derece yani, Need for Speed Heat inceleme konumuzu bitirmeden önce bu fiyat konusuna kafam takıldı yine. Oyunun fiyatı tam olarak ortalama 380 Türk Lirası değerinde. Peki bu oyun için değer mi diyecek olursanız bence değer. 380 TL fiyat Origin üzerinde geçerli bir fiyat altını çizelim. TTNET kullanıyorsan zaten artık bu TTNET‘in projesi olan PlayStore hizmetini biliyorsunuzdur burada uygun fiyata alıyoruz oyunları. Playstore‘da 360 Türk Lirası’na oyuna sahip olabiliyorsun. Dilerseniz 12 ay taksitli bir şekil de ayda 30 TL ödeyerekte sahip olabiliyorsunuz.  “TTNET‘in servisi olan bu PlayStore‘u kesinlikle Google Play Store ile karıştırmayın.”

Need for Speed serisi oyunların hepsini beğeniyorum. Bu inceleme sonucuna gelmişken sizlere tavsiyem, oyundan keyif almaya bakın ve sürekli peşinizde olan polisleri kafanıza takmayın. Yakalandığında  zaten birazcık para ve saygınlığını kaybediyorsun. Sende her zaman yakalanma kardeşim ne yapayım ben sana şimdi. İyi oyunlar diliyorum, saygılarımla.

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al