8 dk. Esporlab 11.12.2019

Star Wars Jedi Fallen Order inceleme

Genel olarak oyunun grafiklerine ve optimizasyonu’na bayıldık. Mekanik kısmına gelecek olursak sanki Souls serisinde ki mekanikler entegre edilmiş gibi. Bildiğiniz üzere çok uzun zaman olmamasına rağmen oyun büyük ilgi ile çıkış yaptı. Sizler için bu konumuzda star wars jedi fallen order inceleme hakkında oyunu mercek altına alacağız. İlk olarak düşüncelerimiz ön yargılı olsa da oyun gerçek anlamda bizi etkilemeyi başardı diyebiliriz. Ön yargılarımızı neler kırdı hep birlikte oyun inceleme detaylarına geçelim.

star wars jedi fallen order inceleme konusu

Star Wars Jedi Fallen Order Hikayesi

Stars Wars dünyasını yakından tanıyan oyuncusuysanız, sizlere şunları anlatmayı borç bilirim. Oyunun hikayesi tam olarak Star Wars III Revenge of the Sit‘in var oluşundan 5 yıl sonra ki, yeni dünya düzenini konu alıyor. Anlayacağınız üzere belirtmiş olduğumuz oyunun hikayesin’den sizleri 5 yıl sonrasına sürüklüyor. Ön planda tabi ki Cal Kestis‘in hikayesini onunla yaşamaya başlıyoruz.

Çok zor şartlar altında hayata tutunmayı başarabilen bir Jedi Padawan’dan bahsediyoruz. Oldukça karmaşık ve zorlu bir hayat hikayesine sahip olan Cal Kestis‘in hikayesin’de karşılaşmış olduğu tüm zorlukları, kendine kazandırdığı büyük yeteneklerini ve hayata göğüs gerişini hayranlıkla izliyoruz. Hikayenin senaryosu oldukça başarılı bir şekil de düşünülürek oluşturulmuş diyebiliriz, çünkü Star Wars Jedi Fallen Order hikayesi beni sürükleyici dünyasının içerisine çekmeyi başardı. Şimdi heyecan dolu Star Wars Jedi Fallen Order inceleme konumuzun, heyecanlı kısımlarına geçelim.

Başlangıç olarak sürekli kovalamacalar ve kaçmalar içerisinde bulsakta ilerledikçe vakit geçtikçe karakterimizin gelişim süreçlerini tamamlıyoruz. Oyunda kullanılmış savaş mekanikleri ise bizlere bir yerlerden tanıdık geldi gibi, sanki böyle Dark Souls’ın mekaniklerini kullanmışlar gibi bir his vermedi değil. Oyuna mekanikleri, güzel bir şekilde işlemişler bundan şüphe duymayın ve üzülmeyin gayet başarılı bir çalışma olmuş diyebiliriz.

star wars jedi fallen order hikayesi

Star Wars Jedi Fallen Order ile Souls serisi arasında ki benzerlik ne?

Oyuna başladıktan kısa bir süre sonra, düşmanlarla kapışırken direkt olarak dövüş mekaniklerinin Souls serisini hatırlattı. Çünkü karşımdaki hedef düşmanlara tamamen odaklanmış ve bana karşı gelen saldırıları püskürtürken düşmanlara saldırı gerçekleştirdiğim de direk ileriye veya tam gerisine sıçramaya çalışırken hissettiğim duyguydu. Çünkü yabancı gelmedi böyle bazen bir şeyler insana tanıdık gelir ya o şekil de düşünün Souls serisini oldukça hatırlattı belki de el alışkanlığından olabilir kim bilir. Dövüş mekanikleri ise doğru ortantılı bir şekilde entegre edilmiş diyebilirim. Oyundan soğutacak veya sizi sinirlendirip oyundan çıkmanıza neden olacak bir durum söz konusu değil.

Star Wars Jedi Fallen Order inceleme konusuna devam ederken bazı zorlandığımız anlarımız da oldu ama şahsen beni üzecek kadar olmadı. Oyunun Souls serisi benzerliğini taşıyan bir diğer özelliği ise tecrübe sisteminden kaynaklanıyor. Souls serisi oyunları deneyimlemiş olanlar hatırlayacaklardır, öldüğünüz zaman tüm kazanmış olduğunuz tecrübe puanları gidiyor malesef bu oyunda da mevcut. Herhangi bir düşman tarafından öldürüldüyseniz, hemen tekrar geri dönüp karakterinizi öldürmüş olan düşmana saldırmanız gerekmekte. Bir yerden aşağıya düşüp öldüysen veya ölümüne farklı herhangi bir şey neden olduysa acil bir şekil de aynı noktaya ulaşıp tecrübe puanlarınızı tekrar almanız gerekiyor.

Kaybetmiş olduğunuz tecrübe puanlarınıza kavuştuğunuz zaman canınızın da fullendiğini bilmenizde fayda var. Yani burada oyunun doğru orantılı bir şekil de tasarlandığını anlayabiliyorsunuz. Oyun sürekli sizin daha fazla ileriye gidebilmeniz için bu şekil de fırsatlar tanıyor. Bir diğer tecrübe puanı meselesi ise şöyle, level atladıysanız kaybedecek olduğun tecrübe puanın yalnızca level atladığın da ki kazandığın puan kadar oluyor. Anlaşıldığı gibi oyunda level sistemi de mevcut. Tecrübe puanı demek zaten oyunda bir level sisteminin var olduğunu çağrıştırıyor öyle değil mi?

star wars jedi fallen order seviye sistemi

Level sistemi hakkın da ki merak ettikleriniz.

Tekrardan bu konuda da Souls serisini örnek verecek olacağım. Hedeflenmiş tecrübe puanlarını kastığınız zaman level atlıyorsun. Aynı zaman da belirttiğimiz gibi kasmış olduğunuz tecrübe puanlarını kaybetme şansımızda bulunuyor. Tecrübe puanınızı kaybetmeyip devam ederek level atladığın zaman size bir yetenek puanı eklenmiş oluyor. Ekstra olarak bulunduğunuz dünya ile sürekli olarak etkileşim halinde olduğunuzda da puan kasabiliyorsunuz. Etkileşim sağlamanız çok daha fazla puan kasmanızı sağlıyor.

Yetenek puanlarının özelliği ise isminden de anlaşılacağı üzere oynadığınız karakter için özel yetenekler oluşturmanızı sağlıyor. Tabi ki sadece kazanmış olduğunuz bir yetenek puanı ile özel yetenek açabiliyorsun anlamına gelmiyor bu. Özel yetenekleri aktif etmek için de belirli yetenek puan kasmanız gerekiyor. Yani direkt olarak ölmeden sürekli level kasıp aynı zaman da yetenek puanları toplamanız gerekiyor. Bunun sıkıcı bir hale geleceğini düşünmeyin, dövüşme olayı oldukça güzel bu sayede bu puanları büyük bir zevkle toplayacağınız’dan şüpheniz olmasın.

Peki bu özel yetenekler neler hep birlikte bunlara göz atalım. Hedef düşmanlarınıza saldırı yaparken daha hızlı olmanızı sağlayacak yetenekler bulunuyor. Aynı zaman da çok rahat bir saldırı yaparak düşmanınızı yenmenizi sağlayacak yetenekler de mevcut. Tabi ki düşmana sert ve yüksek bir saldırı hasarı verebileceğiniz özel yetenekler de mevcut. Bunların yanı sıra canınızı yükseltmenizi sağlayacak ve Force özelliğini yükseltecek özel yetenekleri de aktif etmenize olanaklar sağlıyor. Oynayış biçiminize göre kendinize özel yetenek ayarlamasını yapabilirsiniz. Ben şahsen, canımı yüksek tutup aynı zaman da yüksek hasar veren özel yetenekleri tercih ediyorum.

star wars jedi fallen order yetenekler

Başka yapabileceğimiz neler var?

Star Wars Jedi Fallen Order inceleme konusunu sonlandırmadan önce etkileşimler hakkında bir kaç şey daha söylemek istiyorum. Dünya üzerinde ki etkileşim sağlayabileceğiniz bazı noktalar tabi ki de kapalı oluyor. Tam burada işte Force yeteneklerinizi kullanarak buraların açılmasını sağlaya biliyorsun. Karşınızda bir koca yığın halinde kayalar olduğunu düşünün, ve bu kayaların tam arkasında özel bir şeyler var. Buraya ulaşmak istiyorsunuz ama yolunuz kapalı, işte tam bu noktada Force yeteneğiniz olan itici gücünüzü kullanarak yolun açılmasını sağlıyorsunuz.

Dünya üzerinde olan etkileşim sağlayacağınız şeyler bu kadar sınırlı değil tabi ki de. Tecrübe puanı kasma olayından bahsetmiştim biraz önce, tecrübe puanı kazanmanızı sağlayacak etkileşimler de var. Kankanız BD-1 robotunuz dünya üzerinde tarama yapma özelliğine sahip bu yüzden ona iyi bakın. Çünkü onun tarayıp bulmuş olduğu bir takım şeylerden tecrübe puanı kazanmanıza yol açıyor. Bu arada unutmadan elinizde olan yankıları da kullanarak geçmişe dönebiliyorsunuz, yani geçmişte yaşanmışlıkları izleyerek de tecrübe puanı kazanma yolunuz açık oluyor.

star wars jedi fallen order tecrübe puanı nasıl kazanılır

Oyunum grafikleri ve optimizasyonu nasıl?

Görsellik konusuna diyebilecek birşey yok mükemmel. Tasarımları olsun, efektleri olsun oldukça ihtişamlı. Bambaşka bir Star Wars dünyasına hitap ediyor. Şahsen beni rahatsız edebilecek herhangi bir görsel hata bulunmuyor. Oyunda ki animasyonlar ise öylesine güzel tasarlanmış ki, hayran kaldım desem yeridir. Çok büyük emekler ile ortaya çıkartılmış, çok iyi bir oyun diye dip not geçeyim.

Tahmin ediyorum ki optimizasyon konusunu oldukça ciddiye almışlar ve baya baya çok fazla testten geçirmişler. Oyunu oynadığım zamandan beri özellikle kasmalar ve tam böyle adrenalin dolu kapışmanın içerisinde takılma olmadı. Sizlerin sistem özellikleri yüzünden yaşadığınız bir takım hatalar olmuş olabilir, bu yüzden bunları göz önüne almanız için hemen aşağıya Star Wars Jedi Fallen Order sistem gereksinimleri bilgisini bırakıyorum.

Star Wars Jedi Fallen Order sistem gereksinimleri (Minimum):

  • İşletim sistemi: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i3-3220 / AMD FX-6100
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 650 / AMD Radeon HD 7750 (DirectX 11)
  • Depolama: 55 GB

Star Wars Jedi Fallen Order sistem gereksinimleri (Önerilen):

  • İşletim sistemi: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 7 1700
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070/ AMD RX Vega 56 (DirectX 11)
  • Depolama: 55 GB

star wars jedi fallen order incelemeleri

Star Wars Jedi Fallen Order inceleme sonlarına doğru.

Fiyat konusuna çok canım sıkıldı desem yeridir. Star Wars Jedi Fallen Order inceleme konusunu sonlandırırken biraz sizi üzebilir. Çünkü tam tamına 400 TL fiyat etiketi basmışlar. Ama dur hemen üzülme, muhtemelen TTNET kullanıyorsundur, bu sayede ttnet faturanıza yansıtarak satın alabileceğiniz veya taksitlendirme yapabileceğiniz bir çözüm yolunu sizler için bulduk. Hemen buraya göz atarak, 400 TL yerine 348 TL‘ye bulabileceğinizi ümit ediyorum. Bu da çok ödeyemem bir anda diyorsan da 29 TL 12 ay taksite bölerek oyunu satın alabilme şansında var.

Son zamanlarda hikaye modlu oyunların popülerliğini gözle görüyoruz ve baya yükselişe geçtiğini de biliyoruz. Kaldı ki Electronic Arts ekibi de bu hikaye modlu oyunlar konusunda atağını yapmış ve oldukça yüksek kazançlı geri dönüşüm sağlamış. Sizler de hikaye modlu oyunlar hakkın da ki fikirlerinizi hemen konu altından yorum olarak bizlere bildirin saygılarımızla.

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al