5 dk. Esporlab 20.09.2020

CS GO Crosshair Kodları

Crosshair kelimesinin İngilizce ki karşılığı ‘artı’ olarak tanımlanmaktadır. Bu kelime oyunlarda, bir hedef veya bir eylem gerçekleştirmesi gereken aşamalarda karşımıza çıkmaktadır. Bu tanımın en nesnel örneği, Counter strike global offensive oyunudur. Genel olarak savaş oyunlarında, monitörün tam ortasında beliren bu işaret ve nereye ateş edileceğini göstermektedir. CS GO Crosshair Kodları başarınızı arttıracaktır.

Ekranda herhangi bir imleç olması, oyunda ki başarınızı ciddi bir seviyeye çıkarmaktadır. Ayrıca bu imleç sayesinde hedefi kolayca fark edebilecek ve amacınıza kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz. Fakat her oyunda Crosshair ayarı yapmak mümkün değildir. Bazı oyun gruplarında, sadece kullanıcıya sunmuş olunan Crosshair ile oynanmakta, bazılarında ise, söz konusu Crosshair’ i seçme şansı verilmektedir. Counter strike global offensive oyunu oynayan bireyler, bu konuda oldukça şanslıdır. Nedeni ise, oyunun kullanıcılara sunmuş özellikler sayesinde Crosshair, istenildiği gibi ayarlanabilmektedir.

CS GO Crosshair Kodları

 • cl_crosshairstyle
 • cl_crosshairusealpha
 • cl_crosshairalpha
 • cl_crosshaircolor
 • cl_crosshaircolor_r
 • cl_crosshaircolor_g
 • cl_crosshaircolor_b
 • cl_crosshairdot
 • cl_crosshairsize
 • cl_crosshairthickness
 • cl_crosshairgap
 • cl_fixedcrosshairgap
 • cl_crosshair_drawoutline
 • cl_crosshair_outlinethickness

Yukarı da verilen kodlar, Crosshair ayarları yapılırken kullanılmaktadır. Fakat bu ayarları oyun içerisinde yapacaksınız geliştirici konsolunun aktifleştirilmesi gerekir. Ardından söz konusu kodlar, oyun içerisinde yer alan Console ekranına yazılması gerekir. Geliştirici konsolu aktifleştirmek için yapılması gereken ise, oyun içerisinde yer alan seçenekler kısmına girmek ve açılan pencerede ‘oyun ayarları’ sekmesine tıklamaktır. Daha sonra yapmanız gereken işlem ise, karşınıza gelecek olan ‘geliştirici Konsolu etkin’ ayarını ‘evet’ olarak değiştirmektir.

CL_CROSSHAİRSTYLE (1. 2. 3, 4, 5)

cl_crosshairstyle kodunun amacı Crosshair’ in şeklini belirlemektir. 1, 2, 3, 4,  değerlerini girildiği zaman, oyun içerisinde ayarlanmış olan 4 çeşit işaret çubuğundan biri seçilmiş olur. Söz konusu CS oyunun güzel ve rahat olarak ayarlanmış işaret çubukları da bulunmaktadır. Fakat bahsi geçen kod ile sadece bir tane işaret çubuğu seçebilirsiniz.

CS GO Crosshair Kodları Anlamları

Oyunda kullanılan tüm kodların farklı anlamları ve görevleri bulunmaktadır. İstediğiniz işlemleri gerçekleştirmek için doğru kodu bulmanız ve uygulamanız gerekir.

 1. cl_crosshairusealpha [0, 1]   (l_crosshairalpha([0, …, 255)

Bu kodlar, ekranda bulunan crossharin görünürlüğünü ve şeffaflığını ayarlamak için kullanılır. Fakat bu kod girilmeden önce, söz konusu kodun kullanımına izin verilmesi gerekir. İzin işlemleri için yapmanız gerekenler ise,

‘cl_crosshairusealpha’ kodu yazılmalı ve bu koda, aktif değeri verilir. Ardından cl_crosshairalpha kodu yazılmalı ve 255 sayı değeri girilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, değere 0 girilmemelidir. Aksi taktirde Crosshair, tamamen yok olmaktadır. 255 değeri ise, Crosshair, ekranda çok net bir şekilde belli olur.

 1. cl_crosshaircolor [1, 2, 3, 4, 5]

Bir ile beş arasında ki sayı değerlerini alabilen Crosshair ayarları kod ailesinin bir parçası olan cl_crosshaircolor, işaretçinin rengini belirlemek amacı ile kullanılmaktadır. Aldığı ilk 4 rakam, oyun tarafından belirlenmektedir. 5 sayı değeri ise ayarlanabilmektedir. Yani diğer 3 renk kodu ile istediğiniz ayarları yapabilir ve farklı renk gruplarını seçebilirsiniz. Aşağıda yer alan tabloda hangi sayının, hangi renge karşılık geldiği detaylı bir şekilde gösterilmektedir.

cl_crosshaircolor 1 = Yeşil

cl_crosshaircolor 2 = Sarı

cl_crosshaircolor 3 = Mavi

cl_crosshaircolor 4 = Camgöbeği

cl_crosshaircolor 5 = Diğer Ayarlanabilir

 1. cl_crosshairdot [0, 1]

Bu kod ise, CS GO crosshair ayarlarında olmakta ve sadece 0 ile 1 değerlerini alabilmektedir. Kodun asıl amacı Crosshair işaretçisinin tam ortasında ki noktasını belirlemektir. Belirlenen bu nokta sayesinde daha keskin ve isabetli atışlar yapabilirsiniz.

 1. cl_crosshairsize [0 , …, 100]

Sıfır ile yüz arasında ki sayı değerlerini alabilen bu kod, oyunda bulunan Crosshairinin dört bir yanında bulunan çizgilerin uzunluğunu ayarlamak için kullanılır. Ayrıca bu koda verilebilecek en büyük değer de üçtür.

 1. cl_crosshairthickness [0, …, 100]

Yine Sıfır ile yüz arasında sayısal değerleri alabilen bu kod ise, işaretçinin kalınlığının belirlenmesini sağlar. Counter oyunlarında, işaretçinin çizgilerinin ince olması, daha iyi bir görünümün ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca oyunu oynayan işinin, diğer oyuncuları görmesine de engel olmaz.

 1. cl_fixedcrosshairgap ve cl_crosshairgap [-100, …, 0, …, 100]

Yukarıda verilen iki kodda aynı işlemi görmektedir. Bu kodlar sayesinde işaretmiş olduğunuz hedeflerinin sağ, sol, alt ve üst gibi 4 tarafta da bulunan çizgilerin birbirine olan uzaklığı ayarlanmaktadır. Oyun tarafından varsayılan değer sıfırdır. Bu nedenle kodların ayarlanmaması durumunda, ortada boşluk oluşmaktadır. Ekranda tam görünen bir ‘+’ işareti olmasını isteyen kullanıcılar, kod değerini -3 olarak girmelidir. Fakat bu işareti büyütmek veya küçültmek isteyen oyuncular, kod değerini azaltabilir veya çoğaltabilirler. Bu imlecin ayarların dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şeffaflık değerinin sağlıklı bir şekilde korunmasıdır.

 1. .cl_crosshair_drawoutline [0, 1]

Oyunda kullanılan bu kod ise, Crossharilerin dört bir tarafında var olan çizgilere ek olarak, bir de bu çizgilerin dışını kapsayan başka bir çizgi daha eklemenizi sağlamaktadır. Yine 0 ve 1 değerleri haricinde, başka bir değer alamamaktadır.
Diğer yazımız olan Cs Go Konsol Komutları yazımızı okumayı unutmayın!

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com instagram takipçi satın al takipcihilesi.com cemre solmaz kimdir