3 dk. Esporlab 30.09.2020

CS:GO Rank Sistemi

Counter Strike hayranlarını sevindiren oyunun yeni sürümü olan Counter Strike Global Offensive oyuncuları sık sık CS GO rank sistemi ile ilgili araştırmalarda bulunuyor. 21 Ağustos 2012 Yılında piyasaya sunulan yeni sürümle ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

CS GO Rank Sistemi Nedir?

Counter Strike oyunlarından fazlasıyla farklı olan bu oyunda bir rank sistemi mevcuttur. Bu rank sistemi bir anlamda oyuncuları yetenek gruplarına göre ayıran bir sistemdir. CS:GO rank sistemi profesyonelce oynanan maçlar gibi maçların başarıları sonucuna göre kümelere bölünür ve bu kümeler içinde yukarı kademelere çıkmayı amaçlarlar. Daha sonra oyuncular arasında yer değişikliği olur. Oynanan maçlar her zaman oyuncuları galibiyete taşımayacağını belirtmekte fayda var.

[affiliate_news id=”2580″]

Rank Sistemi Nasıl Çalışır?

Rank sistemi için sadece başarılar sonucunda kümelere ayırma durumu denilemez. Çünkü CS:GO rank sistemi ile hızlı bir biçimde kademe atlamak için sadece başarılı olmak yetmiyor. İlginç bir şekilde oyuncular kaybettiği maçlar sonrasında da rütbeleri yükselebiliyor. Bunun sebebi sistemin size ait bazı kategorilerdeki durumunuza bakarak puan cinsine uygun atamanızı yapmasıdır. Bu durumda tam olarak net bir açıklama yapılmadığından dolayı puanlarla ilgili çok bir bilgiye ulaşılamıyor. Bunun yanı sıra puanlarınızı etkileyebilecek durumların ne olduğu biliniyor. Bu durumları maddeleyecek olursak:

Oyuncuların Oyunlardaki K/D/A Durumu

K/D/A bir anlamda CS:GO rank sistemi içerisinde K/A/D olarak sıralanıyor. Bunu Öldürme/Asist/Ölme olarak da adlandırabiliriz. K/A/D durumu sistem içinde önemli bir yere sahip. Çünkü sizlerin birilerinin sayesinde rütbe alıp almadığınıza ya da oynanan rütbenizle takımınızdakilerin rütbelerine yetişme durumunuza bakılıyor.

Oyuncuların Görev Durumları

Oynanan rütbelerde görevlerin nasıl bir şekilde oynandığı da önemli bir yere sahip. Örnek olarak bombaları kurmak ya da çözmek, bazen de en çok düşmanı öldürmek gibi durumlar olabiliyor. Kimi zaman takımınız adam öldürmek için uğraşırken sizin görevlerinizi ne kadar doğru yaptığınız maçı kazandırabiliyor.

Rakip Takımın Rank Durumu

Bazı durumlarda sizin takımınız, kimi zamanda rakip takım rütbelendirme şekliyle farklı bir biçimde yerleşebiliyor. CS:GO rank sistemi bununla ilgili bir değerlendirme yapmaktadır. Sizin takımınız çoğunlukla Nova kümesinden oluşmuşsa ve rakip takımda MG kümesine ait oyuncular bulunduruyorsa, galibiyet gösterdiğinizde kazanacağınız puanınız daha fazla oluyor, mağlubiyet gösterdiğinizde ise daha düşük bir puan oluyor.

CS:GO Rank Sistemi

CS GO Rank Sistemi

Oyunda Uyum Durumu

Kendi takım arkadaşlarınıza ateş etmeyi seviyorsanız, bu durum biraz üzücü olabilmektedir. Çünkü bu durum CS:GO rank sistemini etkileyebildiği üzerine durumlar konuşulmaktadır.

Oyunda İsabet Oranları

Olur olmadık atılan Pre-Fire ya da taramalı silah ile rastgele atış yapmak zevkli bir durum olsa da bu CS:GO rank rütbelerinizi düşürmektedir. Bu yüzden atış yaparken daha dikkatli hareket etmeniz gerekmektedir.

CS GO Da Rütbe İsimleri

Oyuncuların becerilerine göre basamaklara ayıran rank sistemi 18 basamaktan oluşmaktadır. Bu basamaklar Gümüş 1’den başlayarak en son Dünyaca Seçkin rütbesini alıyor. İlk seviyesinde bulunan gümüş rütbesinde takılı kalmanız sizi oyundaki ileri seviyelerin zorluğunu görmenize neden olabilir.

CS GO’daki rütbelerin Türkçe karşılığını sırasıyla aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Gümüş I
 • Gümüş II
 • Gümüş III
 • Gümüş IV
 • Seçkin Gümüş
 • Usta Seçkin Gümüş
 • Altın Nova I
 • Altın Nova II
 • Altın Nova III
 • Altın Nova Muhafız
 • Usta Muhafız I
 • Usta Muhafız II
 • Seçkin Muhafız
 • Güzide Usta Muhafız
 • Efsanevi Kartal
 • Usta Efsanevi Kartal
 • Birinci Sınıf Yüce Usta
 • Dünyaca Seçkin

Counter-Strike Global Offensive satış fiyatı çok pahalı değildir. Oyunu 12 dolar karşılığında satın alabilirsiniz ve dünyanın en başarılı çoklu oyunculu dünyasına dahil olabilirsiniz.

CS GO ile ilgili daha fazla yazımızı okumayı unutmayın.

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al