2 dk. Serkan KÖSE 21.08.2021

En İyi CS : GO Çözünürlüğü

En çok tercih edilen FPS türü oyunlar arasında yer alan CS:GO’da oyuncuların galibiyete ulaşmak için tercih ettiği çözünürlük büyük önem arz ediyor. Bu rehberimizde ise en çok tercih edilen CS:GO çözünürlüklerini listeledik.
Counter Strike, VALORANT ya da Rainbow Six : Siege gibi FPS türü oyunlarda oyuncular galibiyete ulaşmak adına pek çok farklı ayar deniyor. Bu ayarların başında ise çözünürlük ayarları geliyor.

Oyuncular oyunlarında renk ve boyut, fare duyarlılığı ya da grafik ayarları gibi başta önemsiz görünen ayarları kendilerine göre en uygun şekilde düzenliyor. Profesyonel CS : GO oyuncuları da bu ayarlar konusunda ayrılıklar yaşıyor.

En – Boy Oranı Nedir?

Günümüzde pek çok oyun 1920 x 1080 piksel yani Full HG olarak tasarlanıyor. Bu çözünürlüğünde genişlik – yükseklik oranı ise 16 : 9 olarak karşımıza çıkıyor. Bu aranlara genel olarak en boy oranı deniyor ve bu oranlar çözünürlükle alakalı değildir.
Çoğu FPS türü oyuncusu ise görünüm ve grafiklerden ziyade oynanış ve performansa odaklanıyor. Bu nedenle pek çok oyuncu en boy oranları arasında fikir anlamında farklılık yaşıyor. Yaygın olarak 16:9 en boy oranının yanı sıra diğer popüler formatlar 4:3, 16:10 ve 5:4’tür. Rakamlar birbirine ne kadar yakınsa, 1:1 oranındaki bir kareye o kadar yakın olursunuz.

CS : GO En İyi Çözünürlük

Görüş Alanı Ve Grafikler
Pek çok oyuncu öncelikle “standart çözünürlüğü değiştirmeye gerek var mı?” sorusunu kendilerine soruyor. CS : GO oyununda da en yaygın iki görüntü oranı bulunuyor. CS : GO oyuncularının en çok tercih ettiği bu görüntü oranları ise 16 : 9 ve 4 : 3 olarak görülüyor.
Öncelikle default olarak gelen 16 : 9 formatını ele alalım. Bu görüntü oranında görüntü daha geniş olduğunda daha geniş bir görüş alanı ve daha fazla düşmanın görünmesini mümkün hale getiriyor.

4:3 görüntü oranında ise oyuncular kesilmiş bir görüntüye sahip olduğu için kenarlarda olan şeyler görülmez. Bu görülmeme olayı özellikle profesyonel alanda oyuncuların rakiplerini görememesine neden oluyor ve bu da dezavantaj sağlıyor.Netice itibariyle baktığımızda 16:9 oranının oyunculara daha fazla bir görüş alanı sunduğu söyleyebiliriz. Ekranda daha fazla öğe bulunduğu için oyuncuların odaklanması biraz daha zorlaşıyor. 4:3 oranında ise daha küçük bir görüntü bölümü bulunduğundan oyuncular daha kolay bir odaklanma sağlayabiliyor. Her iki görüntü oranı da oyuncular tarafından çok tercih ediliyor. Burada iş oyuncuların kendisine ve ustalığına düşüyor.

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al