2 dk. Esporlab 11.02.2021

Fivem Roleplay Terimleri

Grand Theft Auto 5 adlı Rockstar oyunun roleplay amacı ile yaratılmış sunucuları üzerinde çevrimiçi olarak oynayabilmenizi sağlayan bir deneyim türüdür. Bu roleplay amacı ile yaratılmış sunucular üzerinde oynamadan önce Fivem Roleplay Terimleri mutlaka öğrenilmeli ve bu terimler üzerinden oyunun oynamanız gerekmekte.

[affiliate_news id=”2643″]

Rol oynamak, oynadığınız oyuna bir hayat vermektir. İster gerçek hayattan herhangi bir kişiyi oyun içerisinde o özelikleri ile oynayın, ister tamamen kendinizin yarattığı ve tamamen sıra dışı özelliklere sahip olan bir hayali karakteri canlandırın. Bu tamamen sizin yaratıcılığına kalan bir durumdur. Bazıları için kulağa biraz kafa karıştırıcı gelebilir fakat bu rol oynama sunucuları üzerinde oynamak gayet basittir. Yapmanız gereken sadece fiveM dediğimiz terimleri aklınızda tutmak ya da lazım olduğunda hızlıca bakabileceğiniz bir yere not etmek ve gerçek hayatta bulunan kendi kişiliğinizden kopup, yepyeni bir karaktere dönüşmek.

Fivem Roleplay Terimleri Nelerdir?

Oyunu oynamanız için kesinlikle ezberlemeniz gereken, ezberlememe ve uymama gibi durumlarda yönetici kişi ya da kişiler tarafından sunucudan tamamen uzaklaştırılabileceğiniz terimler aşağıda ki gibidir;

  • İn Character, karakter içi anlamına gelir ve IC olarak kısaltılır. Gerçek yaşadığınız dünyadan tamamen kopmanız gerekmekte. Örnek verecek olur isek, gerçek hayatınızdan biri ile rol içerisinde tanışma durumunda gerçek ismi ile hitap etmemeniz gerekmekte.
  • Out of Character, karakter dışı anlamına gelir ve OOC olarak kısaltılır. Role dahil olmayan yazı ya da yazıları bu komut üzerinde yazmanız gerekmekte.
  • Random DeathMatch, sebepsiz ya da rolsüz bir şekilde adam öldürmektir ve RDM olarak kısaltılır.
  • Vehicle DeathMatch, sebepsiz ya da rolsüz bir şekilde araç ile adam öldürmektir ve VDM olarak kısaltılır.
  • Metagaming, rolün dışında herhangi bir yerden öğrendiğiniz bilgileri rol esnasında kullanmaya denir ve MG olarak kısaltılır. Yukarıda da verdiğimiz örnek gibi rol içinde ki ismi ile değil de rol dışında sahip olduğu isim ile hitap edersiniz MG yapmış olursunuz.
  • PowerGame, rol dışında yapmadığınız ya da yapamadığınız eylemleri rol içinde yapmaktır ve PG olarak kısaltılır. Örnek verecek olur isek, rol dışında bir uçak ile dolaşamıyor iseniz, rol içinde de dolaşılmamalı.
Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.