7 dk. Serkan KÖSE 20.03.2022

Fortnite 3. Bölüm: 2. Sezon: Direniş

Fortnite 3. Bölüm: 2. Sezon: Direniş yayında. Epic Games’in popüler oyununun yeni sezonunda eklenen yenilikler şu şekilde:

Karşınızda 3. Bölüm: 2. Sezon: Direniş

Kaplan Kaplama

İnşa becerimiz elimizden alındı! Savunmanızı arttırmak için kalkan ve canınızın üzerine bir de artık kalkan kaplamanız var. Çatışmadaki ilk savunma taktiğiniz kalkan kaplamadır. Kalkanınız ve canınız hasar almadan önce, kalkan kaplamanız kırılır. Kalkan kaplamanız 0’a inse bile yenilenir.
Hareket Güncellemeleri

Savaş, yeni kapışma yolları ile değişti:

DEPAR ATMA

Yeni ve daha hızlı varsayılan hareket hızında koşun. Daha hızlı varsayılan hareket hızı, daha da hızlı depar demek! Depar o kadar hızlı ki elinizdekileri, cebinizdekileri düşürmemeye dikkat edin. Elbette sonsuza kadar depar atamazsınız, dolayısıyla yeni bir depar sayacı temponuzu ne kadar koruyabileceğinizi gösterecek.

TIRMANMA

Yükseklere çıkmak her zaman savaşı kazanmanın anahtarı olmuştur. Şansınıza da, ayaklarınızın tutmadığı noktada elleriniz devreye girecek. Eğer bir yüzey zıplamanız için çok yüksekteyse ya da bir platform çok uzaktaysa elleriniz işe dahil olup sizi yukarı çekecek!

OMUZ ATMA

Depar atmak demişken, omuz atarak açmak için kapılara doğru depar atın. Çok kibar olduğu söylenemez ancak çok havalı bir hareket olduğu kesin.

(Artık kapıları kayarak da açabileceksiniz!)

KÜLÇELERLE SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRİN

Külçe fonlama geri dönüyor! Sezon ilerledikçe Direniş’e yardımda bulunmak için elinize birçok fırsat geçecek. Direniş’i savunan cihazlara külçelerle katkıda bulunun ve hangi eşyaların mahzenden çıkarılacağına oy vermek için külçeleri kullanın.

TARET SEÇİMİ

Şu anda farklı bir oylama türü yapılıyor. Eşya mahzenden çıkarma oylaması yerine, bir Taret Cihazı oylaması! Direniş’i savunan farklı bölgelerin Hafif Taret veya Ağır Taret kurmaya karar vermek için yardımınıza ihtiyaçları var. Hafif Taret ile klasik Zemin Tareti deneyimini yaşayın. Daha yavaş fakat daha dayanıklı Ağır Taret ile de araçlara büyük hasarlar verin. Yardımınıza ihtiyacı olan ilk bölge Sığınak!

ZIRHLI SAVAŞ OTOBÜSÜ

Külçelerle hemen katkı sağlayabileceğiniz farklı bir yol da var: Zırhlı Savaş Otobüsü’nü fonlamak. 🚍

Zırhlı Savaş Otobüsü, savaşa hazır bir Savaş Otobüsü… Evet. Göz korkutucu bu metalik makinede neredeyse yok yok: Chonkers tekerlekleri, ekstra ezici güç için bir Tren Mahmuzu ve bir Hafif, bir de Ağır Taret.

Ancak bu aracın tek bildiği şey savaşmak değil. Radyoyu açtığınız gibi bir parti otobüsüne dönüşür! %100 fonlandığında Zırhlı Savaş Otobüsü’nü Direniş işgali altındaki konumlarda bulabilirsiniz.

DİRENİŞ EKİPMANLARI

Şu anda kullanabileceğiniz geniş bir silah yelpazesi var. Kullanabileceğiniz silahlar aşağıda!

YENİ SİLAHLAR:

Hafif Makineli Çatışma Tüfeği

Çatışma Taarruz Tüfeği ve Çatışma Tabancası gibi, Hafif Makineli Çatışma Tüfeği’nin de mermisi ağırdır. Eşsiz gücünden en iyi şekilde faydalanabilmek için geri tepmesini kontrol edin.

Darbeli Seri Atışlı Tüfek

Darbeli Seri Atışlı Tüfek, özel nişangâhlı ve seri atışlı bir tüfektir. Bu iki atışlı yarı otomatik silahın dürbünüyle nişan alarak rakiplerinize darbe indirin!

MAHZENDEN ÇIKARILAN SİLAHLAR

 • Termal Dürbünlü Taarruz Tüfeği (Düzenlendi: Yarı otomatik, daha hızlı ateş hızı, azaltılmış hasar, arttırılmış geri tepme)
 • Tambur Pompalı Tüfek (Düzenlendi: Daha yavaş ateş hızı, hafif arttırılmış hasar, daha dar mermi yayılımı, daha iyi mermi düşüşü)
 • Altıpatlar (Düzenlendi: Daha hızlı ateş hızı, azaltılmış hasar, daha fazla isabetlilik)
 • Uzaktan Kumandalı Patlayıcılar (Düzenlendi: Araçlara karşı arttırılmış hasar)
 • Termal Dürbünlü Altıpatlar (Egzotik silah)
 • Fırtına Gözcüsü Keskin Nişancı Tüfeği (Egzotik silah)
 • Silah olarak görülmeseler de, Şok Dalgası Bombaları!

3. BÖLÜM: 1. SEZON’DAN DÖNENLER

 • Korucu Taarruz Tüfeği
 • Darbeli Klasik Pompalı Tüfek
 • Otomatik Pompalı Tüfek
 • Bel Tabancası
 • Deşici Hafif Makineli Tüfek
 • Avcı Sürgülü Keskin Nişancı Tüfeği
 • Gölge İzleyen (Egzotik silah)
 • Nişancı Altıpatları (Egzotik silah)
 • Tepik (Egzotik silah)
 • Keskin Patlama Tüfeği (Egzotik silah)

KARA VE GÖK

KONUMUN SAHİBİ

Direniş ve Gizemli Örgüt adadaki konumların sahipliği için hararetli bir tartışma içinde. Titan Tankları, Gizemli Örgüt muhafızları, Kuşatma Topları ve kafanızın üstünde bir Gizemli Örgüt Zeplini görüyorsanız orası Gizemli Örgüt’ün kontrolü altındadır. Direniş’in kontrolü altındaki bir yerde ise Zırhlı Savaş Otobüsü, Gözcü muhafızları ve taretler görebilirsiniz.

GİZEMLİ ÖRGÜT ZEPLİNLERİ

Gizemli Örgüt’ün adaya kuşbakışı bakması göz korkutucu olabilir. Yine de zeplinlerine yerden erişebilirsiniz. Gizemli Örgüt Zeplinleri, Çelik Halatlar ile yere bağlıdır. O yüzden, halat ile bir Gizemli Örgüt Zeplinine çıkın ve ganimetinizi toplayın! Aşağı nasıl mı inilir? Çelik Halat kullanabilir, süzülmeye başlamak için bir fanın hava akımını kullanabilir ya da kendinizi bir Kuşatma Topu ile fırlatabilirsiniz.

GİZEMLİ ÖRGÜT MAKİNELERİ

Gizemli Örgüt silahlarını onlara karşı kullanın:

GİZEMLİ ÖRGÜT TİTAN TANKLARI

Engelleri aşmanın yolu nedir? Bir Gizemli Örgüt Titan Tankı! Bir Titan Tankı yalnızca yüksek ateş gücü anlamına gelmiyor. Sürüş sırasında Titan Tankı’nın topunu ateşleyin ve gücünüzü daha da katlamak istiyorsanız makineli tüfek taretini bir takım arkadaşınıza kullandırtın.

Gizemli Örgüt Titan Tanklarının epey fazla canı vardır. Fakat paletleri, yeterince hasar alırlarsa yok edilebilir. Eğer bu başınıza gelirse elle tamir edin ya da bir Onarım Pürmüzü kullanın! Titan Tankı savaş ile sınanmış güçlü bir makinedir. Peki karşınıza çıkarsa ne yapmalısınız? Sistemlerini geçici olarak aşırı ısındırmak için arkada bulunan motoruna hasar verin. Aşırı ısındığı an, paletlere odaklanmak için harika bir zaman!

KUŞATMA TOPLARI

Hızlıca bir yere gitmeniz gerek fakat yayan gitmek çok mu tehlikeli? Bir Kuşatma Topu’na geçin ve kendinizi uzaklara fırlatın. (Ya da ilk önce takım arkadaşlarınızı, sonra kendinizi fırlatın.) Havadayken planörünüzü açma şansınız var fakat açmazsanız da düşme hasarı almayacaksınız.

Seyahat planlarınız yoksa bile bir top ile eğlenebilirsiniz. Bunları bir ulaşım aracı olarak kullanmanın yanı sıra, menzilli saldırılar yaparak rakiplerinizi uzak tutabilirsiniz!

ALIN BAKALIM BİR TREN MAHMUZU

Chonkers Arazi Tekerlekleri, 2. Bölüm: 6. Sezon’dan beri araçları araziye uygun hale getirmek için kullanılıyor. Fakat Gizemli Örgüt’e karşı olan bu savaş daha fazla modifikasyon gerektiriyor. Şimdi oyunda, ezici gücünüzü arttırmak için gezinti aracınıza bir Tren Mahmuzu takın! (Engeller ve diğer araçlar, dikkat!) Keşfinizi son aşamaya çıkarmak için aynı araca hem Tren Mahmuzu hem de Chonkers takın.

ONARIM PÜRMÜZÜ: ARAÇLARINIZ İÇİN BİR İYİLEŞTİRME EŞYASI!

İster Mudflap’iniz patlayıcılara maruz kalmış, ister Sürat Tekneniz karada gezmeye doyamamış, ister Titan Tankınızın paletleri hedef alınmış olsun; bir Onarım Pürmüzü ile hepsini tamir edebilirsiniz! Onarım Pürmüzü araçların canlarını yeniler, peki ya yakacak yakıtları biterse ne olacak? Bir benzin istasyonunda geri doldurursunuz!

3. BÖLÜM: 2. SEZON SAVAŞ BİLETİ

Bu sezonun Savaş Bileti’ne Üstün Büyücü ve Mistik Sanatlar Uzmanı Doctor Strange de dahil. 3. Bölüm: 2. Sezon Savaş Bileti’yle Doctor Strange‘i, ondan önce de şu karakterleri açabilirsiniz:

 • Sert Metal 2.0, Savaş Bileti’ni alır almaz açılır
 • Çetin
 • Gizemli
 • Özgür Kız
 • Başlangıç
 • Kedi Şövalye

Bu sezonun ilerleyen vakitlerinde, Savaş Bileti ile birinci sınıf suçlu Prowler‘ı açabileceksiniz!

SİBER BIÇAK KAZMASINI YENİDEN PROGRAMLAYIN

Savaş Bileti’nin 1. sayfasında özelleştirilebilir Siber Bıçak kazmasını göreceksiniz. Açtığınız anda Siber Bıçak görevlerini de açacaksınız! Yeni Siber Bıçak görevleri 8 hafta boyunca her hafta yayınlanacak ve tamamlanınca Siber Çip verecek. Birikmiş Siber Çipleriniz mi var? Savaş Bileti sekmesinin “Siber Bıçak Kazmasını Yeniden Programla” bölümüne girin ve bunları yeni bıçak ağızları, kabzalar, renkler ve sesler için kullanın.

Tüm Siber Bıçak görevleri 3. Bölüm: 2. Sezon sonuna kadar tamamlanabilir. Kazmanın kilidini sezonun ilk haftasından sonra açarak hiçbir Siber Bıçak görevi kaçırmazsınız.

BAŞARININ SEMBOLÜ

Yeni bir sezon, yeteneklerinizi sergilemek için yeni fırsatlar demek! Başarının Sembolü ifadesinde görünen Asaletin Zaferi sayısı, 3. Bölüm: 2. Sezon ile birlikte sıfırlandı.

DENGELEME DEĞİŞİKLİKLERİ

 • İlk atış isabetliliği mekaniğinde iyileştirme: İlk atış isabetliliğine sahip silahlar (Korucu Taarruz Tüfeği gibi) artık bu duruma daha sorunsuz ulaşacak ve daha fazla “mükemmele yakın yayılma isabetliliği” sağlayacak.

REKABETÇİ NOTLARI

 • Uzaktan Kumandalı Patlayıcılar ve Şok Dalgası Bombaları artık rekabetçi oyun modlarında yok.
 • Mahzenden eşya çıkarma oylaması rekabetçi oyun modlarında olmayacak.
 • Fırtına Dalgası hasar aralığı 5 saniyeden 10 saniyeye çıkarıldı.

Yapı inşa etmek, rekabetçi/arena oyun modlarının yanı sıra Kapışma Takımı ve Kreatif Adaları’nda da değiştirilmedi.

Kullanabileceğiniz araçlar ve taktikler hakkında bilgilendirildiniz. 3. Bölüm: 2. Sezon: Direniş’te, Sıfır Noktası için gerçekleşecek nihai çatışmadaki yerinizi alın!

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com instagram takipçi satın al takipcihilesi.com cemre solmaz kimdir