2 dk. Serkan KÖSE 23.10.2021

Riot Games Sohbet Kısıtlamasında Geri Adım Attı

Riot Games geçtiğimiz haftalarda League of Legends oyununda toksikliğin azaltılması için yeni adımlar atacağını açıklamıştı. Bu adımlardan birisi olacak olan League of Legends sohbetin kısıtlanması kararında Riot Games kısmi olarak geri adım attı. 

Riot Games tarafından yapılan açıklamaya göre League of Legends oyununa gelecek olan 11.21 güncellemesiyle League of Legends eşleştirmeli oyunlarında sohbetleri devre dışı bırakma kararı biraz geri çekildi. Oyun topluluğu tarafından gelen yoğun geri bildirimlerin ardından iki güncelleme boyunca sadece “bölgesel” sohbetler devre dışı bırakılacak. 

Riot Games 11.21 güncelleme notlarında konu hakkında şu açıklamada bulundu;

“Bu yamadan başlayarak, /all chat birkaç bölgede eşleştirme sıralarında devre dışı bırakılacak” dedi . “Orijinal duyurumuzdan bu yana, yanıt bölgeler arasında değişiklik gösterdi, bu nedenle yaklaşımımızı değiştiriyoruz ve yalnızca oyuncuların denemeye en açık olduğu tüm sohbetleri devre dışı bırakıyoruz.”

League of Legends oyununda /all sohbetinde yapılacak olan değişikliklerden hangi bölgelerin etkileneceği ise şimdilik belirsizliğini koruyor. Geliştiricilerin /all sohbetinin bölge bazında devre dışı bırakılmasının geçici olduğunu dile getirdi. Söz konusu kısıtlama 11.21 ve 11.22 güncellemelerinde bulunacak. 

Riot ayrıca “Devre dışı bırakmanın kullanıma sunulduğu bölgelerde /all chat özel oyunlarda kullanılmaya devam edecek ve başka hiçbir araç devre dışı bırakılmayacak” açıklamasında bulunurken ayrıca “Bu değişikliğin etkisini sözlü taciz raporları, ceza oranları, anketler ve doğrudan geri bildirim yoluyla değerlendireceğiz.” sözlerine yer verdi. 

Son olarak yapılan açıklamada “Test sona erdiğinde, /tüm sohbeti devre dışı bırakabilir, devre dışı bırakmada değişiklik yapabilir veya bölge bazında yeniden açabiliriz” denilirken, “İlk sonuçlara göre test sırasında da ayarlamalar yapabiliriz.” ifadeleri de kullanıldı. Sonuç olarak Riot söz konusu kısıtlamanın topluluğa olan getirilerini ve götürülerini tespit ettikten sonra özellik ile ilgili daha net bir karar verecek. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al