10 dk. Serkan KÖSE 27.03.2022

PUBG: BATTLEGROUNDS GELİŞTİRİCİ PLANI 2022

PUBG: Battlegrounds 5. Yıl Dönümünü kutlarken 2022 planlarını duyurdu. İşte yayımlanan resmi makale şu şekilde:

Merhaba oyuncular!

Öncelikle, hepinizin 5. Yıl Dönümü kutlu olsun! Bu kilometre taşına ulaşmış olduğumuz için, her ne kadar daha şimdiden bu kadar zaman geçtiğine inanamıyor olsak da, hem heyecanlıyız hem de çalışma azmiyle doluyuz. Yıllar içinde, sizler sayesinde hem başarılarımızda ne kadar şanslı olduğumuzu hatırladık hem de rehavete kapılmadan, her zaman yapacak işlerimizin olduğunu unutmadık. Pek çok şirket böyle şeyler söyler fakat bu işin içinde birlikte olduğumuzu söylediğimizde, umuyoruz ki bize inanıyorsunuzdur. Mutluluklarınız, zaferleriniz, kilometre taşlarınız ve elbette ki geri bildirimleriniz stüdyomuzun her tarafında el üstünde tutuluyor ve bizi daha ileri gitmeye teşvik ediyor. Bazen olağanüstü başarılar elde ediliyor ve kutlamalarınıza katılıyoruz. Bazen tökezliyoruz, kendimizi hazırlayıp planlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz. Bizimki, sahip olduğumuz için gerçekten müteşekkir olduğumuz bir partnerlik. Önümüzde 5 yıla birlikte hazırlanırken sizden geri bildirimler almaya, kendimizi bunlara göre konumlandırmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.

Bugün için, geçmişi kutlamaya ek olarak 2022 Yol Haritamızla geleceğe bakacağız. Elbette ki bugün paylaştığımız her şeyin, belirtilen tarihlerle birlikte, değişmeye açık olduğunu da söylememiz gerekiyor. Oyun geliştirme titizlik isteyen bir iş, önceliklerimiz ortaya çıkan sorunlar ve aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak değişebiliyor. Ek olarak, bugün sizinle her şeyi paylaşmadığımızı da bilmelisiniz. Geliştirme aşamasındaki bazı içerikler, paylaşamayacağımız kadar erken bir aşamada bulunuyor. Yine de yılın her bir çeyreği için sizlerle paylaşabileceğimiz bazı heyecan verici özellikler bulmaya çalıştık.

Tüm bunların ışığında, şimdi hep birlikte 2022’nin PUBG: BATTLEGROUNDS Yol Haritasına dalalım!

 1. Çeyrek (NİSAN – HAZİRAN)

SANHOK GERİ DÖNÜYOR

Sanhok, sıklıkla dillendirdiğiniz bölgelerden biri. Sanhok’u modernleştirme çalışmalarımızda birkaç değişiklik yapmaya teşebbüs ettik fakat günün sonunda, pek çoğunuz orijinal haritayı tercih ediyordu. Geri bildirimlerinizi duyduk. Sanhok için şunları yapacağız:

 • Sanhok orijinal haline geri dönecek
 • Sanhok en eski küçük haritamız ve halen pek çok oyuncu tarafından seviliyor
 • Yaşı sebebiyle, pek çok eklenen yeni özelliğe ve büyük bir değişime sahne oldu
 • Bazı oyuncular yenilenmiş halini sevdi fakat çoğu oyuncu orijinal Sanhok’u geri istiyor
 • Uzun zamandır gelen taleplerin üzerine uzun uzun düşündük ve haritayı eski haline döndürmeye karar verdik
 • Geri döndürülen sürüm, stabilizasyonun son aşamasında ve yakın gelecekte sizlerle buluşturulacak
 • Eskiye geri dönüşle, eklenen özelliklerin pek çoğu kaldırılacak fakat Sanhok’un orijinal formuyla nasıl ilerleyeceğimiz konusunda çalışmalarımız sürüyor

YENİ SİLAH: 7,62 MM TAARRUZ TÜFEĞİ (TT)

Taarruz Tüfekleri (TT) 5,56 mm veya 7,62 mm mühimmat kullanır. Fakat tam otomatik atış modunu kullanabilen 7,62 mm’lik TT’lerin havuzu daha küçük gibi. Dolayısıyla, 2. çeyrekteki hedeflerimizden biri bu karışıma 7,62 mm’lik bir TT eklemek.

 • Silah çeşitliliği için yeni bir 7,62 mm’lik silah geliştiriyoruz
 • 7,62 mm silahların yüksek bir SBH’si olur fakat kontrolleri daha zordur
 • Geliştirme aşamasındaki yeni 7,62 mm’lik silahın SBH’si görece daha düşük fakat kontrolü daha kolay. Beryl (yüksek hasar, kontrolü zor) ile AKM (düşük hasar, kontrolü daha kolay) arasında yer alıyor

ANTRENMAN MODU GELİŞTİRMESİ

Antrenman Modu ilk gününden bu yana pek çok değişiklik geçirdi. Oynaması Ücretsiz geçişinden beri oyuna katılan pek çok yeni oyuncuyla birlikte, daha işlevsel antrenman alanlarına odaklanmak için iyi bir zamanı yakaladığımızı düşündük.

 • Bu yılın başından bu yana, Antrenman Modunu geliştirmek üzerinde çalışıyoruz
 • Mevcut Antrenman Modunda, oyuncular silahlar ve araçları kullanma yeteneklerini geliştirebiliyorlar.
 • Oynaması Ücretsiz geçişinden sonra, daha işlevsel antrenman programlarına ihtiyaç oldu.
 • Oyuncular burada PvP çatışmalarının pratiğini yapabilecekler
 • Son güncellemedeki Nişan/Ses Antrenmanı Odası, bu çalışmanın bir parçasıydı
 • 1 vs 1 antrenman alanı eklenecek. Oyuncular burada gerçek Savaş Alanlarındaymış gibi teke tek savaşabilecekler
 • Hazırlanmakta olan bazı Oyun Kalitesi güncellemeleri de var:
 • Antrenman alanları içinde hızlı yolculuk
 • Oyuncuların arkadaşlarıyla antrenman yapmasına olanak tanıyan özel maç antrenman modu

PARAMO DÜNYASI ALT GÜNCELLEMESİ

PUBG’de, arazi şartları da en az doğru teçhizat ve iyi nişan almak kadar önemli. Taktiksel bakımdan adil ve eğlenceli olduklarından emin olmak için haritalarımızı sürekli inceliyoruz. Paramo’da özellikle aşırı avantaj sağlayan bölgeler var. Denge düzeltmeleri için bu alanlara eğilmek istiyoruz.

 • Dünyada bazı aşırı avantaj sağlayan bölgeler var, bunlar dengenin sağlanması için düzenlenecek
 • Ayarlamalar yaparak Savaş Alanlarının arazi dengesini devamlı olarak geliştiriyoruz
 • Her haritanın farklı bir oynanışa sahip olduğundan emin olmak istiyoruz
 • Paramo alt güncellemesi 2. çeyrek için programımızda.
 • Miramar ve Taego gibi var olan haritalar için de alt güncellemeler bu güncellemeyi izleyecek.

OYUN KALİTESİ İYİLEŞTİRMELERİ

Oynarken karşılaştığınız oyun kalitesinde büyük farklar yaratabilecek küçük değişiklikleri her zaman yapmaya çalışıyoruz. Bazı sistemlerin kasıtlı olarak zor şekilde tasarlanmış olması bir yana, bazı yerlerde kesinlikle geliştirmeler yapabiliriz.

 • PUBG’de gerçekçi bir Battle Royale’in doğası gereği olarak bazı konforlu olmayan kurallar ve elementler var. Örneğin bir aracın şoför koltuğundayken iyileştirme ve enerji eşyaları kullanamazsınız veya pimi çekilmiş bir el bombası için mükemmel zamanlamayı tahmin etmek durumunda kalırsınız.
 • Dolayısıyla, oynanışın özünde bulunan öğeleri etkilemeden, örneğin kullanıcı arayüzü gibi sistemler sayesinde ve oyuncuların deneyimleriyle öğrenmesi gereken bazı bilgileri vererek konforsuz kısımları azaltabileceğimiz yerler arıyoruz.
 1. ÇEYREK (TEMMUZ – EYLÜL)

YENİ HARİTA: KİKİ

Kiki çeşitliliği bakımından oldukça benzersiz bir harita. Sadece yakın geleceğe ait binalarla dolu şehirler içermiyor, aynı zamanda engin çayırlara, yoğun bataklıklara ve daha fazlasına da ev sahipliği yapıyor. Bu konu bize büyük heyecan veriyor, yakında bu haritayı sizlerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Kiki hakkında biraz daha bilgi vermek gerekirse: Kiki hakkında 2021 Geliştirici Planından bu yana konuşuyorduk ve pek çoğunuzun yeni bilgiler edinmek ve zaman içinde haritayı deneyimlemek için heyecanlandığını biliyoruz. Kiki’nin geliştirilmesinin gayet iyi ilerlediğini ve yeni 8×8 haritamızı bu yılın 3. çeyreğinde sizlerle buluşturacağımızı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

GÖRÜNÜŞ VE HİS

Kiki, elementlerin gazabına uğramış bir yakın gelecek şehri. Tehlikeli fırtınalar, güçlü seller ve zamanın etkileri, bu bir zamanların büyüyen şehrinin düşüşüne katkıda bulunmuş. Islah edilmiş topraklar üzerine kurulmuş Kiki’nin çevresindeki topraklar kayalık tepelerin, bitkilerle kaplı düzlüklerin, yoğun bataklıkların ve 21. yüzyıl medeniyetine dair yer yer parçaların bir karışımı olarak, hâlâ doğaya ait gibi görünüyor. Bu daha önce inşa ettiğimiz hiçbir şeye benzemeyen bir Savaş Alanı. Kiki’nin bir kez daha insanlara ev sahipliği yaptığını görmek için çok heyecanlıyız.

BENZERSİZ ÖZELLİKLER

Kiki’nin şehir bölümü, şimdiye dek inşa ettiğimiz en yoğun dikeyliğe sahip. Keskin nişancı yuvası tarzı ilginç noktalarla, acil durum paraşütleriyle dolu çatılarla ve yeni Yükselticilerle kolaylıkla tırmanılabilen binalarla dolu. Bu, şehrin tamamının keşfedilebilir olduğu anlamına gelmiyor. Haven’dan aldığımız derslerle, her bina tamamen oynanabilir olmayacak. Bazılarının oynanışa açık sadece tek katı, hatta bazen tek bir odası olacak. Bunlar aynı zamanda kolay görünür olacak, böylece zemindeki oyuncular keskin nişancıların kendilerini nereden vurduğunu kolaylıkla anlayabilecek.

Doğanın içindeyse, yeni bataklıklar sadece Kiki’ye özel olarak, bilek hizasındaki sular ve yoğun siper imkanlarıyla, hiçbir yere yüzmenize gerek bırakmamakla birlikte zorlayıcı kedi fare oyunlarına sahne olacak. Hem karada hem denizde yönünüzü daha kolay bulabilmeniz için bir de Havateknesi eklemeyi düşünüyoruz. Daha geleneksel bir PUBG oynanışı arayanlar için Kiki, oyuncuların Erangel ve Miramar’dan sevdiği görkemli savaşlara sahne olacak düz bölgeleri de bol miktarda içeriyor.

AYRICALIKLI ÖZELLİKLER/İÇERİKLER

HAVATEKNESİ: Kara ve deniz yolculukları için özel tasarlanmış bir araç. Muhteşem faydaları, yolcuları için ideal olmayan siper imkanlarıyla dengeleniyor.

YÜKSELTİCİLER: Haritanın özel bölgelerindeyken, oyuncular Yükselticiyi kullanarak büyük mesafelerde hızlıca yükselip alçalabilecekler.

İLAVE ÖZELLİKLER: Kiki’yi sizlerle buluşturduktan sonra, yeni silahlar ve araçlar gibi, haritaya özgü içerikler eklemeye devam edeceğiz.

SİLAH USTALIĞI YENİDEN TASARIMI

PUBG Ustalık sistemleri, oyuncular için oyunu zorlayıcı ve ilginç kılmak üzere tasarlanmış ilerleme içerikleri olarak sunulmuştu. Fakat pek çok oyuncu artık maksimum seviyelere ulaştığından, mevcut sistemlerin bir süredir bazı geliştirmelere ihtiyaç duyduğunu fark ettik. Dolayısıyla, geliştirme ekibimiz, ilk olarak Silah Ustalığı yeniden tasarımıyla başlamak üzere, daha güçlü bir ilerleme sistemi oluşturmak için çalışacak.

 • Silah Ustalığı maksimum seviyesini, oyunculara bir meydan okuma olarak yükseltiyoruz
 • Oyuncular belirli bir Ustalık seviyesine eriştiğinde, Silah İsimlikleri ve ilave ödüllerle, başarılarının havasını atabilecekler
 • Daha anlamlı istatistikler/kayıtlar sunmanın çeşitli yollarını değerlendirerek, ilerlemeyi daha teşvik edici bir deneyim yapmak istiyoruz
 • Daha fazla bilgi için daha önceki “Silah Ustalığı Yeniden Tasarımı” duyurusuna göz atın.
 • Orada söylediğimiz gibi, bu sistem hakkındaki geri bildirimlerinizi ve fikirlerinizi duymak istiyoruz! Lütfen Ustalık sisteminde görmek istediklerinizin neler olduğunu bizimle de paylaşın.
 1. ÇEYREK (EKİM – ARALIK)

VİKENDİ – YENİDEN DOĞUŞ

Görsel olarak en eşsiz Savaş Alanlarından biri olan Vikendi, daha fazla önemli oynanış anları için yeni özellik ve alanların eklenmesi için boşluklara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Dolayısıyla, yılın sonuna doğru muazzam bir yeniden tasarım planlıyoruz.

Vikendi’nin bazı eşsiz manzaralar sunuyor olmasına rağmen, geliştirilmeye ve önemli oynanış yenilikleri bakımından yeni özelliklere hâlâ açık. Bunun farkında olarak, Vikendi’yi yeniden tasarlamaya karar verdik.

ARCADE MODU YENİDEN TASARIMI

Takım Öldürme Oyununun eklenmesinden bu yana Arcade Moduyla ilgili fazla şey yapmadık. Bu yüzden yeni oyun türleri ve bu oyunları oynayarak kazanılacak yeni ödüller ekleyerek Arcade Modunu yeniden tasarlamaya karar verdik.

 • Arcade Moduna Takım Öldürme Oyunundan bu yana yeni mod eklenmedi
 • Aynı anda hem içerik geliştirmek hem de mod ve özellikleri test etmek amacıyla LABS’i ilerletmek, dikkatimizi Arcade Modundan uzaklaştırdı
 • Yılın ikinci yarısında, Arcade Modunu yeniden tasarlayarak daha fazla oyun türü ve Arcade oynamayı seven oyuncular için yeni bir ödül sistemi eklemeyi planlıyoruz.

Yukarıda söylendiği gibi, bu her şeyi içeren bir liste değil. Henüz haklarında konuşmaya hazır olmadığımız, tasarım aşamasında olan çok çeşitli türlerde yeni içeriklerimiz var.

Burada bahsettiğimiz her şeyin değişebileceğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu bir sistem için farklı bir isim seçmemiz gibi küçük bir şeyden, beklediğimizden farklı bir sonuç elde ettiğimiz bazı özelliklerden tamamen vazgeçmemiz gibi büyük değişikliklere kadar uzanabilir.

2022’nin kalanında sizlerle buluşturacağımız her şey için sabırsızlanıyoruz, bunun ötesi için de planladığımız pek çok şey var. Şimdilik, tüm 5. Yıl Dönümü kutlamalarına katılın. Havalı ödülleri alın ve bu muhteşem yeni özelliklerin atlamanıza ne zaman hazır olacağına dair bilgiler için gözünüzü resmi kanallarımızdan ayırmayın.

Yıllar içinde bizden esirgemediğiniz tüm sevgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

 1. Yıl Dönümümüz kutlu olsun!

PUBG: BATTLEGROUNDS Ekibi

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al