5 dk. Serkan KÖSE 27.06.2022

PUBG Topluluk Yardım Paketi Haziran 2022

PUBG resmi blogunda yayımlanan “Topluluk Yardım Paketi” makalesiyle oyundaki birçok güncelleme oyunculara paylaşıldı işte detaylar:

Uzun zaman oldu ama SON GELİŞTİRME YAZIMIZDAN sonra birkaç hile önleme güncellemesi yapmak için geri döndük.

Oynaması ücretsize geçişimiz, orijinal Sanhok’un dönüşü, yeni silahlar, silah ustalığı yeniden tasarımı, Antrenman Modu iyileştirmeleri vb. küçük ve büyük değişiklikler, geçtiğimiz aylarda PUBG: BATTLEGROUNDS’da hayata geçirildi. Bu etkinlikler arasından oynaması ücretsize geçişin yalnızca yeni oyuncularda değil, hilecilerde de büyük bir artışa sebep olacağı konusunda topluluğumuzun açıkça görülen bir endişesi vardı. Oyunumuza erişim için satın alma zorunluluğunun ortadan kalkması, daha fazla hileci ve hile programının gelmesi için bir fırsat gibi görülmüş olabilir.

Fakat Hile Önleme Ekibimiz, oynaması ücretsize geçiş yapıldığından beri hilecilerle ve hile programlarıyla her zamankinden daha fazla mücadele ediyor. Elbette oyuncuların oyun içinde sürekli olarak adil olmayan ve yasa dışı yöntemlerle karşılaştıklarının da ne yazık ki farkındaydık.

Bu yüzden bu yazıda iç düşüncelerimizi, mevcut durumumuzu ve üzerinde çalıştığımız şeyleri daha fazla paylaşmak istiyoruz. Haydi konuya girelim!

MEVCUT DURUM

Bir önceki hile önleme geliştirme yazısında sözünü ettiğimiz gibi, istemcimiz vb. zayıf noktalardan faydalanan hilecilerle başa çıkmak için tescilli hile önleme çözümümüz “Zakynthos”a düzenli güçlendirmelerde bulunduk. Sonuç olarak, hem Normal hem Dereceli maç ölçümleri ile oynaması ücretsize geçişimizden önceki ölçümler arasında önemli bir değişiklik olmadı. Aksine, bazı iyileştirmeler görebildik. Yine de oynaması ücretsiz sonrası mevcut ölçümlerimizden kesinlikle ne topluluğumuz memnun, ne de biz memnunuz.

Oynaması ücretsize geçişten beri aylık 200.000’den fazla hile hesabına getirilen kalıcı yasaklar gibi diğer birçok hile önleme güçlendirmesi, sürekli olarak yapılmaktadır.

Şimdi daha iyi bir hile önleme durumu için oluşturduğumuz ve üzerinde çalışmakta olduğumuz gelecekteki planlarımızın bir bölümünü paylaşmak istiyoruz.

GELECEKTEKİ HİLE ÖNLEME PLANLARI

Hesap Saldırıları

Dereceli Maçlarda rapor edilen hilecilerin önemli bir bölümünün saldırıya uğrayan hesaplar (başka oyuncuların hesaplarını kullanan hileciler) olduğu keşfedildi.

İnceleme süreci sırasında oynaması ücretsiz sonrası kalıcı olarak yasaklanan yeni hesapların yalnızca %2’sinin Plus hesaplar, yaklaşık %61’inin temel hesaplar ve yaklaşık %33’ünün oynaması ücretsize geçiş öncesi oluşturulan hesaplar olduğunu keşfettik.

Basitçe söylemek gerekirse, temel hesapların Dereceli maçlara erişimi olmadığı için Dereceli sırasında hile yaptığı rapor edilen hesapların çoğunluğunun oynaması ücretsiz öncesinde oluşturulduğu varsayıldı. Şu anda kesin rakamları elde etmek zor olsa da rapor edilen hesapların büyük bir bölümünün orijinal hesap sahipleri tarafından değil, onları hile yapmak için ele geçiren hileciler tarafından kullanıldıkları makul olarak varsayılmaktadır.

Bu nedenle, oluşabilecek hasarları azaltmak adına, saldırıya uğrayan hesapları tanımak için dahili mantığımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Ek olarak, saldırıya uğradığından şüphelenilen hesapları derhal engellemek için çözümler düşünüyoruz. Önemli başarılar elde edildiğinde güncellemeleri paylaşacağız.

Lütfen unutmayın: Hesabınız yalnızca size aittir. Hesabınızı olası saldırılardan ve risklerden korumak için PUBG DESTEK SAYFAMIZA göz atın.

Hesap Paylaşımı ve Birden Fazla Hesap Oluşturma Cezaları

HESAP PAYLAŞIMI KONUSUNDA HATIRLATMA gönderimizde de belirtildiği gibi, hesap paylaşımı/kiralama eylemleri Hizmet Koşullarımıza aykırıdır. Bu eylemler hesabın kalıcı olarak yasaklanmasına ve ileride eklenecek çeşitli cezalara yol açar. Ayrıca ilgili hesap paylaşımı araçlarını ve elde edilen bilgilere göre verilen cezaları kaydederek büyük miktarlarda oluşturulmuş hesap dağıtan (hile programlarını kullanmak için kolay bir yöntem) yasa dışı hesap kiralama sitelerine karşı önlemlerimizi güçlendirdik.

Ek olarak oynaması ücretsizden beri çok kısa süre içinde aynı donanım üzerinden belirli bir kalıbı takip eden takma adlara sahip hesapların oluşturulduğunu fark ettik. Bu şekilde günlük ortalama 2.000 hesap oluşturuluyor. Çok büyük ölçekte oluşturulan bu hesaplar daha sonra hilecilere dağıtılıyor ve hile programı tanıtımları, hesap kiralama hizmetleri ve çeşitli oyun içi kötüye kullanımlar için kullanılıyor. Hile Önleme Ekibimiz nisan ayından itibaren bu tür vakalar üzerindeki ilk karşı önlemlerini almaya başladı ve eylemleri daha da ileriye kadar sürecek.

Hatalı Yasaklamaları İyileştirmek

1 Günlük Geçici Yasaklar, kullanıcıların raporlarına ve belirli oyun içi verilere göre verilmektedir. Geçici yasaklama döneminde yasaklı hesapları ve hile programı kullanımlarını detaylı olarak incelediğimizde pek çok anormal aktivite tespit ettiğimiz için bu yasaklama sistemini sürdürmeye devam ediyoruz. Bununla birlikte, masum kullanıcıların hatalı kararlar sebebiyle gereksiz cezalar aldıkları da doğru. Bu sorunları azaltmak için Hile Önleme Ekibimiz mayıs ayında yeni bir çözümü hayata geçirdi. Bu çözümün etkilerini sürekli takip ediyoruz ve hatalı yasaklamaları azaltmak için düzenli iyileştirmeleri güncellemeye devam edeceğiz.

Zakynthos Güçlendirmeleri

Tescilli hile önleme çözümümüz Zakynthos, hile programlarını daha iyi ve hızlı tespit etmek için şu anda bile makine öğrenimi teknikleriyle gelişmeye devam ediyor. Hile programlarına (özellikle de belirsiz olanlara) düzenli takip oturumlarıyla tepkisel olarak karşı koymanın da bir sınırı olduğu için teknoloji açısından gelişim, her zamankinden daha önemlidir.

Hile Geliştiricileri ve Hileciler için İşleri Zorlaştırmak

Temel olarak, hilecilerin sayısını azaltmak için öncelikle hile programları geliştirmenin ve kullanmanın zor olduğu bir ortam yaratmamız gerekir. Bu nedenle, Hile Önleme Ekibi kalıcı hesap yasaklamaları ve donanım yasaklamaları gibi karşı önlemleri daha da güçlendirecek ve çeşitli savunma mekanizmaları da ekleyerek oyun içi zayıf noktalardan faydalanan hilelerin işini zorlaştıracaktır. Ayrıca koşul ve politikalarımız hile programlarının geliştirilmesini ve özellikle Dereceli maçlarda kullanılmasını engellemek için güçlendirilecektir.

Bugünlük açıklayabileceklerimiz bunlar. Hepinizle daha sık paylaşımda bulunmayı ve iletişim kurmayı gönülden istiyoruz fakat ne kadar derinlemesine bilgi verirsek, hile geliştiricileri ve hileciler o kadar ipucu yakalayabilir.

Tüm PUBG: BATTLEGROUNDS ekipleri aynı hedefi paylaşır: Herkes için adil bir oynanış deneyimi geliştirmek ve sürdürmek. Hile Önleme Ekibimiz durmak bilmeden hilecilere karşı koyacak ve takviye çözümlerimizin oyuncuların daha güvenli ve güvenilir bir oyunun keyfini çıkarmasını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacaktır.

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al