3 dk. Serkan KÖSE 17.06.2022

VALORANT Harita Havuzu Değişikliği (Haziran 2022)

VALORANT harita havuzundan Split kaldırıldı. 8 haritadan 7’ye düşen harita sayısıyla birlikte Split’in diğer oyun modlarında olacağı belirtildi. Ekip 7’ye düşen harita havuzunda daha ustalık ve denge olacağını belirtti. İşte detaylar:

Geçen sene yedi haritaya ulaşabildiğimiz için çok heyecanlıydık çünkü takımlar artık turnuvalardaki 5 maçlık serilerde arka arkaya harita seçmek yerine iki adet yasaklama yapabilecekti. Fakat bu sene, 5. Bölüm’de Pearl’ün de gelmesiyle sekiz adet haritamız olacak. Peki bu, harita havuzumuz için ne anlama geliyor?

Espor Ekibi’yle birlikte çalıştıktan, oyuncu anketlerinden ve profesyonel organizasyonlarla görüşmelerimizden sonra havuzda 7 harita tutmaya ve Split’i şimdilik harita havuzunun dışına almaya karar verdik. Bu karara nasıl vardığımızı merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Özet:

  • 5.0 Yaması’yla (22 Haziran) birlikte Split, dereceli ve derecesiz sıralarda harita havuzundan ayrılacak. Dönüşü için henüz bir tarih belirlenmedi.
  • Pearl 12 Temmuz’da (5.01 Yaması) dereceli harita havuzuna dahil olana kadar harita havuzu geçici olarak 6 haritadan oluşacak.
  • Ağustostaki SŞE’den sonra Split, espor etkinliklerindeki harita havuzundan ayrılacak.
  • Spike’a Hücum, özel oyunlar ve diğer oyun modlarında oynanabilir olmaya devam edecek.
  • Yeni ve eski oyuncular için sağlıklı bir ustalaşma ve çeşitlilik dengesi kuracağını düşünüyoruz.

UĞURLU SAYIMIZ 7

Yeni bir haritayı öğrenmek taktiksel nişancı oyunlarının en zorlu yanlarından biri olabilir. “Öğrendim” seviyesinden “ustalaştım” seviyesine çıkmak daha da zor. Bunu bir sürü haritada gerçekleştirmekse oldukça zorlu bir öğrenme süreci. Haritadaki ajan ve yetenek kombinasyonlarına girmiyorum bile. Tonla şey var!

Kısaca, öğrenecek çok fazla haritanın olması oyuncular için bunaltıcı olabilir ve bazı oyunculara haritalardan herhangi birini derinlemesine keşfetme fırsatı vermez.

Ekip, yedi haritanın hem çeşitlilik hem de ustalık açısından çok güzel bir dengeyi tutturduğunu düşünüyor. Yeni açılar, konumlar ve stratejiler öğrenmek için bütün vaktinizi harcamanız gerekmiyor. Yeni oyuncuların alışma süreci daha kolay olacak. Profesyonel takımlar da daha derinlemesine ve heyecan verici taktikler oluşturabilecek. Yani bu durum herkesin işine geliyor.

“Peki bütün haritaları derecesiz sırada tutmaya ne oldu?”

Buna benzer farklı çözümler düşündük ama en sonunda harita havuzumuzda bulunan bütün haritalar arasındaki eşitliği korumanın bizim için en mantıklı çözüm olduğuna karar verdik. Çünkü dereceli oyun modunda asla karşılaşmayacağınızı bildiğiniz bir haritayı oynamak zaman kaybıymış gibi gelebilir. Split sevdalılarına sesleniyorum, haritayı özel ve diğer oyun modlarında hâlâ oynayabileceksiniz.

Espor etkinlikleri içinse haritayı bu yıl içinde çok geçirmeden kaldıracağız. Ağustostaki Son Şans Elemeleri, Split’in harita havuzunda yer alacağı son resmi turnuva olacak. Pearl SŞE ve Champions turnuvalarında resmi harita havuzuna dahil olmadan önce oyuncuların haritayı öğrenmesi için yeterli zamanı olduğundan emin olmak istedik.

NEDEN SPLIT?

Bazılarınızın başka bir haritayı seçmiş olmamızı dilediğini biliyoruz fakat gerçekten Split’e özel bir garezimiz yok.

Bu kararı alırken birçok farklı etkeni göz önünde bulundurduk. Oyuncuların fikirleri, çıkıştan itibaren geçen süre, geçmişteki ve gelmesi planlanan güncellemeler, haritanın stratejik değişkenlik açısından ne getirdiği ve bütün bunlara Pearl’ün nasıl uyum sağladığı (bu etkenlerden bazıları) gibi faktörler önemliydi.

Bu değerlerin hepsini sihirli algoritma makinesine girdiğimizde de karşımıza Split çıktı. Ama yine de ileride geri döneceğinden şüphemiz yok. Hatta belki birazcık değiştiririz…

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al