6 dk. Serkan KÖSE 30.05.2022

VALORANT Sistemlerinin Sağlığı Yazı Dizisi Yayımlandı

VALORANT Rekabet Ekibi’nden Brian Chang oyunun rekabetçi ve sosyal dinamiklerine ek olarak oyuncu dinamiklerinin derinlemesine ele alındığı yeni bir makale dizisini yayımladı. İşte yayımlanan VALORANT Sistemlerinin Sağlığı Yazı Dizisi – Harita Çeşitliliği makalesinin detayları:

Bu yazı, Oyun Sağlığı yazı dizisindeki diğer yazılardan biraz daha farklı olarak belli bir konuya, harita rasgeleliğine odaklanacak.

Eğer 4 karşılaşmayı art arda Icebox’ta oynamanızın nasıl mümkün olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Art arda birkaç oyunda aynı haritayla karşılaştığınızda yaşadığınız hayal kırıklığına geçmişte sıkça tanık olduk. Son dönemde yapılan bir ankete göre, VALORANT oyuncularının üçte birinden fazlası aynı haritayla art arda birden çok kez karşılaşmanın “son derece sinir bozucu” olduğunu söyledi.

Bu çok da şaşırtıcı değil. Aynı haritayı oynamak bir yerden sonra bayıyor ve oyunda karşılaştığınız zorlukların türünü sınırlıyor. Sonuç olarak, bekleme süreleri veya karşılaşma dengesi gibi şeyleri etkileyerek eşleştirme sağlığından ödün vermeden oynanan harita çeşitliliğini iyileştirebileceğimizden emin olmak istedik.

Yaptığımız değişiklikleri ve bu değişikliklerin sonuçlarını anlatmak için öncelikle eski sisteme bir göz atalım.

ÇIKIŞTAN (HAZİRAN 2020) 1.08 YAMASI’NA (EYLÜL 2020)

Oyun ilk çıktığında harita seçimi olabildiğince rasgeleydi. 10 oyuncu karşılaşmaya girdiğinde eşleştirme sistemimiz mevcut haritalardan herhangi birini rasgele seçiyordu (o zamanlar toplam 4 haritamız vardı). Bir oyuncunun o haritayı yakın zamanda oynamış olup olmadığına bakılmaksızın tüm haritalar aynı seçilme şansına (%25) sahipti.

Haliyle seçilebilecek sadece 4 harita olunca oyuncular aynı haritaları art arda pek çok defa deneyimlediler. Bu süre zarfında üst üste denk gelen harita tekrarlarının dağılımı şu şekildeydi:

Kaynak: Kuzey Amerika Oyuncuları, Mart 2022

Bu dönemde 5 karşılaşma oynadığınızda aynı haritayı art arda 3 veya daha fazla kez oynama ihtimaliniz %26’ydı. En şanssız (belki de şanslı?) olan yaklaşık %1’lik kesim, aynı haritayı 5 karşılaşmada art arda 5 kez gördü.

1.08 YAMASI’NDAN (EYLÜL 2020) 4.04 YAMASI’NA (MART 2022)

“Tamamen rasgele” seçimin ideal olmadığını vakit kaybetmeden fark ettik. Bir haritayı ne kadar severseniz sevin Ascent’te art arda 5 karşılaşma oynamak hızla sıkıcı hale gelebilir. Bu durumla başa çıkmak için bir oyuncunun son karşılaşmalarda görmediği haritaları göstermeyi amaçlayan “sözde-rasgele” seçim sistemini getirdik.

Bu yöntem, toplamda bir oyunda 10 oyuncu tarafından da görülmeyen haritaları tercih ediyordu. Ayrıca, herhangi bir oyuncunun yakın zamanda art arda oynadığı haritaları kesin şekilde dışarıda bırakıyordu.

Kısacası, karşılaşılan harita tekrarlarını azaltmayı hedefledik ancak seçim hâlâ ağırlıklı olarak “rasgele” bir seçimdi. Diğer bir deyişle, birinin şanssız olması ve bir haritayla art arda karşılaşması artık daha az olasıydı ama yine de bu talihsizliği yaşamak çok mümkündü. Örneğin, bir karşılaşmada yakın zamanda Split’te oynamış birkaç oyuncu olabilir. Bu da Split’in harita olarak seçilme şansının yalnızca %5 olmasına sebep olabilir. Ancak bu %5’lik şans bazı oyuncuların Split’i 4 hatta 5 kez art arda görmesi anlamına gelebilir.

Art arda gelen harita tekrarlarının yeni dağılımı şu şekildeydi:

5 karşılaşma boyunca oyuncuların %26’sı aynı haritayı 3 veya daha fazla kez gördü.

3 veya daha fazla haritayı tekrar deneyimleyen oyuncu sayısının önemli ölçüde azaldığı görülüyor (“gerçekten rasgele” yöntemdeki %26’ya karşın “sözde rasgele” bilet yöntemindeki %10).

Havuza daha fazla harita ekledikçe oyuncuların aynı haritayla art arda karşılaşma sıklığında önemli azalmalar gördük. Harita seçimi yöntemimizde büyük değişiklikler yapmadan daha fazla harita eklediğimizde art arda gelen harita tekrarlarının dağılımı şu şekildeydi:

Biz daha fazla harita ekledikçe tekrarlar daha az hale geldi.

Harita seçim yönteminde herhangi bir değişiklik olmaksızın sadece harita sayısını arttırdığımızda 3’ten fazla olan tekrarın sayısı %10’dan %3’e düştü!

4.04 YAMASI’NDAN (MART 2022) BUGÜNE:

Bu noktaya kadar yapılan değişikliklerin sonuçları işimizi tamamladığımızı düşündürecek kadar kayda değer bir gelişme sağladı. Ancak sizden gelen geribildirimler bize işimizin henüz bitmediğini gösterdi.

Bu yıl mart ayında Kuzey Amerika’daki oyuncularla yapılan ankette oyuncuların %67’si aynı haritayla art arda “sık sık” veya “çok sık” karşılaşıyormuş gibi hissettiklerini söylediler.

Kaynak: Kuzey Amerika Oyuncuları, Mart 2022

Bu durum ekibimiz için oldukça endişe vericiydi, uzaktan ölçümlerimizde gördüğümüz gelişmelere rağmen oyuncu algısı oyunda harita tekrarlarının hâlâ yaygın olduğu yönündeydi. Anketlerin yanı sıra her hafta “Neden art arda 3 kez Icebox’ta oynadım?” sorusuyla karşılaşıyorduk. Reddit/Twitter gönderisi.

Sistemdeki iyileştirmeleri bir kez daha gözden geçirmeye karar verdik. Özellikle dikkatimizi çeken şey daha “rasgele” değil daha çeşitli bir harita seçimi istediğinizdi. Eski sistemde seçimi rasgele yapmaya çalışarak deneyimlediğiniz “kötü şans” senaryolarını tam olarak en aza indiremiyorduk.

Bu yüzden harita seçimini rasgele bir süreç yapmak yerine her zaman tekrarları en aza indiren haritayı seçen belirleyici bir seçim oluşturmayı tercih ettik. Yakın zamanda belirli bir haritayı çok sık gördüyseniz o haritayı seçim havuzundan tamamen kaldırıyoruz. Her zaman lobideki 10 oyuncunun da en az gördüğü haritayı seçiyoruz.

Değişiklik, 4.04 Yaması’nda önce bölgesel bir testle Latin Amerika’da uygulandı ve ardından dünyanın geri kalanına sunuldu. Bu değişikliklerin bekleme sürelerini arttırmaması veya karşılaşma dengesini kötüleştirmemesi bizim için önemliydi çünkü bu ölçütlerden herhangi birini olumsuz yönde etkilemek bizim için çok daha maliyetli bir durum olurdu.

Harita tekrarlarına yapılan en son değişikliklerin sonuçları şöyle:

Nisan ayının ilk haftasında hiçbir oyuncu aynı haritayı dereceli sırada art arda 5 kez görmedi.

Şimdiye kadarki en kayda değer gelişme! Aynı haritayı art arda 3 kez deneyimleyen oyuncuların oranı %0,06’ya düştü (yaklaşık olarak her 1700 oyuncudan 1’i). Dahası, analiz ettiğimiz bu hafta süresince dereceli sıradaki birkaç milyon oyuncudan yalnızca 8‘i aynı haritayı art arda 4 kez gördü. Bu arada, bu 8 kişiden 2’si belli haritalardan kaçınan ve bu haritalara denk geldiklerinde sıradan çıkan kişiler (diğer 6 kişinin bu kadar talihsiz olmasına üzüldük). Hiçbir oyuncu aynı haritayı 5 veya daha fazla kez art arda görmedi. Ayrıca bekleme süreleri veya karşılaşma dengeleri üzerinde hiçbir olumsuz etki görülmedi.

Harita tekrarlarının yanı sıra aynı haritayı seriler halinde olmasa da ne sıklıkta gördüğünüz ve her haritayı en az bir kez oynamanızın ne kadar sürdüğü gibi farklı ölçütleri de izledik. Bu iki ölçüt de 4.04 Yaması’nda yaptığımız değişiklikten sonra kayda değer şekilde iyileşti.

PEKİ YA BUNDAN SONRA?

En yeni VALORANT’a Sor’da bahsettiğimiz gibi özellikle planlı turnuva modumuz gibi koordinasyonlu, yüksek riskli ve rekabetçi takım oyunları söz konusu olduğunda harita seçimine müdahale etmenin mantıklı olduğuna inanıyoruz.

Bu noktada belirleyici harita seçimlerinin harita seçimindeki çeşitlilikle ilgili sorunu büyük ölçüde hafiflettiğinden nispeten eminiz. Son yaptığımız anketler de değişikliklerden sonra durumun iyileştiğini gösteriyor. Herhangi bir ilave değişiklik gerekip gerekmediğini görmek için verilerimizi izlemeye devam edeceğiz, şimdilik değişiklikler iyi görünüyor!

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al