4 dk. Serkan KÖSE 19.05.2022

VALORANT’a Sor – 19 Mayıs

VALORANT geleneksel VALORANT’a Sor etkinliğinin 19 Mayıs makalesini yayımladı. İşte topluluğun VALORANT ile ilgili merak ettiği sorular ve cevapları:

S: Harita havuzunda artık 7 harita olduğuna göre harita seçme/yasaklama sistemi gelecek mi?

Bu, şu an için sıradan dereceli sırada uygulamayı planladığımız bir şey değil çünkü şu anda oyuncuları (her zaman belli haritalardan kaçınmak yerine) tüm haritalarda oynamayı öğrenmeye teşvik etmek istiyoruz. Yine de harita seçme/yasaklama sisteminin planladığımız turnuva modu gibi karmaşık takım stratejilerine olanak tanıyan bir ortamda denenebileceğini düşünüyoruz. Bu sistem hâlâ yapım aşamasında fakat takımların belirli haritalar için planladıkları strateji ve ajanları kullanabilecekleri veya Bind’da yay’in Chamber’ıyla karşılaşmaktan kaçınabilecekleri bir ortamda potansiyel vaat ettiğini görebiliyoruz.

– Rekabet Tasarımcısı Jon Walker

S: Hediye sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor musunuz?

Bu özellikten ilk kez bahsettiğimizde ne kadar hevesliysek hâlâ o kadar hevesliyiz. Fakat o yazımızda hediyeleşme özelliğinin 2020’nin sonunda gelmiş olacağını söylemiştik. Çoğunlukla diğer oyun içi değişikliklere öncelik verdiğimiz ve aynı zamanda bu sistemi VALORANT’a daha kapsamlı bir şekilde eklemenin başka yollarını aradığımız için bu potansiyel sistem şu anda geri planda bekliyor. Bu nedenle kesin olarak paylaşabileceğimiz bir tarih de yok.

—Ürün Yöneticisi Stephen Kraman

S: Muhtemel bir oyun tekrarı izleme sistemi eklemekle ilgili bir gelişme var mı?

VALORANT’ın çıkışından kısa süre sonra oyun içinde oyun tekrarlarını izleyebileceğiniz bir sistem geliştirmek için gereken en iyi seçeneği bulmak amacıyla geniş bir olasılık havuzunu araştırmaya istekli olduğumuzu sizinle paylaşmıştık.Kısaca cevaplamak gerekirse, şu an için sistemin oyuncuların görebileceği bir versiyonunu geliştirme planımız yok.

Bunun birçok farklı oyuncu tarafından istenen bir özellik olduğunun farkındayız. Diğer VALORANT özelliklerini (ajan ilerlemesini takip etme ve ödüllendirmenin yeni yolları, oyuncu davranışı araçları, oyun içi eşyalar toplamanın farklı yolları gibi) geliştirmek üzere araştırmalarımıza devam ediyoruz. Tüm bunları yapma sebebimiz en fazla oyuncuya hizmet eden ve oyunun sağlığında uzun vadede en fazla etkiyi bırakan şeyleri ölçebilmek. Bu araştırma sürecinde öğrendiklerimizin bazıları karşılaşmalardaki seyirci modunu geliştirmemize ve canlı espor yayınlarımızı farklı bir boyuta taşımamıza yardımcı oldu.

– Oyun Yapımcısı Steven Eldredge

S: Bariz bir şekilde AFK kaldığı belli olan bir oyuncuyu raporladığımda neden hiç rapor geribildirimi almıyorum?

Şu an için raporlanan oyuncu sadece yazılı/sözlü sohbette rahatsız edici davranışlarda bulunduysa raporlayan kişiye geribildirim gönderiliyor. Örneğin bir oyuncuyu AFK kaldığı için raporlarsanız ve o oyuncu bu sebeple ceza alırsa size cezalandırmayla ilgili herhangi bir geribildirim gönderilmez. Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz! Paylaşabileceğimiz kesin bir tarih yok fakat bunu çözeceğiz. Çözdükten sonra raporladığınız oyuncuların ceza alması durumunda her zaman bildirim alacaksınız. Sonuç olarak şu an için raporladığınız oyuncu gerçekten ceza almış olsa bile bununla ilgili geribildirim almadığınız durumlar olabilir.

Lütfen ama lütfen bizi raporlarınızdan mahrum etmeyin!

—Sosyal Dinamikler ile Oyuncu Dinamikleri Ekibi

S: Saldıran veya savunan tarafta oynamaya bağlı olarak değişen kaplamalarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Koleksiyonunuzu genişletmeye ne kadar istekli olduğunuzu biliyoruz. Bu yüzden de bu tarz bir fikrin mümkünlüğü üzerine araştırmalarımıza başladık bile. Fakat bunu şu anda kesin olarak garanti edemiyoruz ve sebebi şu: Oyunun içinde ve dışında olumsuz etkilerle karşılaşmamak için ekibimizin önce performans ve bellek sınırlarını anlaması ve test etmesi lazım. Ayrıca mevcut Koleksiyon menüsündeki Koleksiyon sayfasında kaplamaları doğru bir şekilde sergileyebilmek için bazı muhtemel güncellemeler yapılması gerekebileceğini hesaba katmamız gerekiyor. Duyurmadığımız birçok çalışma arasında bu özelliği gölgede bırakabilecek başka konseptler üzerinde çalışmaya devam ettiğimizi de belirtelim.

– Sanat Ekibi Lideri Sean Marino ve Kozmetik Baş Yapımcısı Preeti Khanolkar

S: Arcane muhteşemdi. VALORANT’ı da Netflix dizisi olarak görebilecek miyiz?

Arcane muhteşemdi! Benzer bir şeyi VALORANT Evreni için de gerçekleştirmeyi ummadığımızı veya hayal etmediğimizi söylersek yalan olur ama LoL’deki arkadaşlarımız kesinlikle Arcane’le çıtayı arşa çıkardı!

En başından itibaren kaliteli bir eğlence kaynağı olması adına gelecekte oyuncuların isteyeceği türden deneyimleri destekleyecek kapsamlı bir evren inşa etmeyi ve derinliği olan karakterler oluşturmayı görev bellemiştik.

FAKAT… bizden yakın zamanda bu tarz bir şey beklemeyin. Bir süre daha tüm ilgimizi oyuna yöneltmeye devam edeceğiz ve yapacağımız çok şey olduğu için VALORANT oyununu desteklerken evreni genişletmeyi sürdürmek istiyoruz.

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al