1 dk. Burak KÖSE 09.08.2021

PlayStation 5’in Harici SSD’leri Yükleme Hızını Arttırabilir

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5’in çıkışından bu güne depolama bilindiği üzere bazı oyuncular için büyük sorunlar teşkil etti. Sony cephesinde ise bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. 

Bilindiği üzere Sony, geçtiğimiz hafta, kullanıcıların uzun bir süredir eleştirdiği harici SSD desteği konusunda geri adım atmıştı. Harici SSD desteğini sağlayacak olan yeni PlayStation 5 güncellemesini beta olarak deneyen kullanıcılar için erişime açıldı ve bu güncellemenin kısa süre içerisinde tüm kullanıcılar için sunulacağı açıklandı. 

Sony’nin daha önce paylaştığı detaylara göre her SDD bu amaçta uygun olmayacak. Ayrıca takılan SSD ne kadar hızlı olursa olsun PlayStation 5’in kendi SSD’lerinden daha düşük bir performans sunacağını açıklamıştı. Ortaya çıkan son durumlar ise bunun doğru olmayacağını gösteriyor. 

Samsung 980 Pro Serisi PS5 Hızını Arttırabilir

Digital Foundry tarafından yapılan son güncelleme sonrasında yaptığı testler, harici SSD’nin daha iyi performans verdiğini ortaya çıkartıyor. Digital Foundry’nin raporlarına göre kendileri Samsung 980 Pro SSD kullanmışlar. Oyun performanslarında ise Ratchet & Clank: Rift Apart gibi PS5 özel oyunlarında neredeyse cihazın kendi SSD’siyle aynı performansı almışlar.

Digital Foundry asıl farkı PlayStation 4 oyunlarında fark etmiş. PlayStation 5 üzerinden oynanan PS4 oyunlarında örneğin; Fallout 4, The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda harici SSD’nin daha hızlı yükleme süresi sunduğunu aktardılar. Test sonuçları ise şöyle;

Burak KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com