1 dk. Serkan KÖSE 09.09.2021

PlayStation Studios Firesprite’ı Satın Aldı

The Persistence oyununun geliştiricisi olan Firesprite, PlayStation Studios tarafından satın alındı. 

İlk olarak SIE Studio Liverpool’dan geliştiricilerin kurduğu Firesprire stüdyosu bilindiği üzere The Playroom projesinde Sony ile birlikte bir çalışma gerçekleştirmişti. Stüdyo yapılan son açıklamaya göre PlayStation Studios’un bir parçası olacak ve bu satın alımla birlikte PlayStation Studios içerisinde bulunan stüdyo sayısı 14’e çıkmış olacak. 

Yapılan duyuruya göre Firesprite stüdyosunun şu anda hangi proje üzerinde çalıştığı açıklanmamış olsa da stüdyo hakkında “SIE’nin PlayStation Studios’un temel tekliflerinin dışındaki türlerde özel oyun kataloğunu güçlendirmek için önemli bir rol oynayacağı” belirtildi.

Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su olan Jim Ryan satın alım sonrası yaptığı açıklamada stüdyoyu satın aldıkları için mutlu olduklarını ve stüdyonun kurucuları ile zengin bir geçmiş bağına sahip olduklarını belirtti. Ryan bu satın alım sonrasında Liverpool’daki PlayStation varlığının büyüteceğini de belirtti. 

Firesprite Sanal Gerçeklik Alanında Yaptığı Çalışmalarla Tanınıyor

Satın alımın ardından Sony stüdyonun günlük operasyonları söz konusu olduğunda stüdyonun kendi mevcut yönetimi tarafından operasyonların yürütüleceğini açıkladı. 

PlayStation tarafından 2012 yılında kapatılan Wipeout oyununun geliştiricisi olan Sony Liverpool geliştiricileri tarafından kurulan stüdyo 250 kişinin çalıştığı bir stüdyo haline gelmişti. Stüdyonunun bu satın alımın ardından hangi proje üzerinde çalışacakı ise şimdilik bilinmiyor. 

Son dönemlerde VR oyunları üzerinde çalışmalar yürüten ve bu anlamda da başarılı işler yapan stüdyonun PlayStation’ın VR tarafını güçlendirmesi bekleniyor. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al