2 dk. Serkan KÖSE 07.09.2021

Yeni PlayStation Oyunlarının Yükseltmeleri Ücretli Olacak

Sony’den oyun severleri üzecek bir haber geldi. Sony cephesinden yapılan açıklamaya göre gelecekte çıkacak olan PlayStation oyunlarının yükseltmeleri ücretli olacak. 

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Sony ve Microsoft yeni nesil oyun konsolları olan PlayStation 5 ve Xbox Series’i duyurmuştu. Yapılan bu duyuru ile birlikte yeni nesil konsol dönemi resmen başlamıştı. 

Henüz geçiş sürecinde olduğumuz şu günlerde pek çok oyun her iki nesil için de çıkıyor. Bazı şirketler oyunların yeni nesil sürüm yükseltmesini ücretsiz olarak sunarken bazı şirketler ise bu yükseltme için ekstra ücret talep ediyor. Bu durum son günlerde ise giderek artıyor ve oyuncuların tepkisini çekiyor. Sony ise bu konudaki kararını açıkladı. 

Yeni Oyunların Yükseltmeleri Ücretli Olacak

Bilindiği üzere kısa bir süre önce Horizon Forbidden West oyunu ön siparişe açılmıştı. Oyunun Türkiye fiyatını bu haberimizde bulabilirsiniz. PlayStation 4 ve PlayStation 5 için ayrı ayrı satışa çıkmıştı. Oyunculardan gelen tepkiler üzerine oyunun PlayStation 4 sürümüne sahip olan oyunculara PlayStation 5 için ücretsiz yükseltme verileceği açıklanmıştı. Sony’nin bu kararının tüm oyunlar için olacağını düşünen oyuncular için kötü haber geldi. 

Konu hakkında açıklama yapan Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan yeni çıkacak PlayStation oyunları hakkında nasıl bir yol izleyeceklerini açıkladı. 

Yapılan açıklamada gelecekte çıkacak olan God of War: Ragnarok, Gran Turismo 7 ve bu oyunlar gibi hem PS4 hem de PS5 için çıkacak oyunların yeni nesil yükseltmesi dijital olarak 10 dolara satılacağı belirtildi. 

Bu açıklamaya göre oyuncular bir oyunun PlayStation 4 sürümünü satın aldıklarında PlayStation 5 oyun konsoluna geçiş yaptıkları zaman oyunun PS5 sürümü için fazladan 10 dolar daha ödemeleri gerekecek. 10 dolar aslında yurt dışında pek çok oyuncu için fazla bir ücret olarak görülmüyor olsa da ülkemizdeki dolar – tl kuru göz önüne alındığında bu fiyat farkının yüksek olacağını söyleyebiliriz. Son yayınlanan raporlara göre Sony, 2023 yılına kadar PlayStation 4’e oyun desteği vermeye devam edecek. Görünüşe göre bu durum 2023 yılına kadar sürecek. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al