1 dk. Serkan KÖSE 09.10.2021

Eski Twitch Çalışanından Şok Eden Açıklama

Amazon’un sahibi olduğu Twitch platformu, son günlerde hack skandalı ile gündemimizde. Konu hakkında eski Twitch çalışanından önemli bir açıklama geldi. 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde bir hacker Twitch’i hackleyerek, 125 GB’lık veriyi internet üzerinden paylaşmıştı. Yayınlanan verilerin içinde Twitch’in gizli belgeleri, geleceğe dair planları ve yayıncılarına yaptığı ödemeleri yer alıyordu. 

Saldırıyı üstlenen kişi saldırı sonrasında açıklama yaparak, Twitch’in zehirli bir topluluğa sahip olduğunu belirtmişti. Yaşanan bu hack saldırısı, bazı kişiler için çok olası görünüyordu. Geçtiğimiz Ağustos ayında yayıncıların, kontrol edemediği nefret söylemi Twitch platformunda yaşanmıştı. 

Topluluk nefret dalgasını durdurmak adına Twitch’i güvenlik önlemleri alması için 1 Eylül tarihinde bir grev düzenlemişti. Konu hakkında sonrasında açıklama yapan Twitch, yayıncıların sabretmelerini isteyerek yayıncıları ve topluluklarını daha iyi korumak adına yeni araçlar üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Twitch üzerinde yaşanan sorunlar her geçen gün büyümeye devam ederken son hack saldırısı ile bu olayların daha çok büyüyeceği düşünülüyor.

2017-2019 arasında Twitch’te çalışan ve ismini açıklamak istemeyen bir kaynak, çalışanların güvenlik konusunda endişeleri olduğunu ancak Twitch yöneticilerinin bu endişelere kayıtsız kaldığını belirtti. Bir başka kaynak ise Twitch platformunda 2017 yılında da güvenlik sorununun yaşandığını ancak bunun hiçbir şekilde basına sızdırılmadığını açıkladı. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al