1 dk. Serkan KÖSE 29.10.2021

#temiztwitch Etiketi Twitter Türkiye Gündeminde

Geçtiğimiz günlerde veri sızıntısı ile gündeme gelen Twitch’in sızdırılan verilerinden yeni şeyler ortaya çıkmaya devam ediyor. Twitch üzerinden yapılan ve özellikle aralarında Türkiye’den pek çok ünlü yayıncının da bulunduğu kara para aklama olayı gündeme bomba gibi düştü. 

Sağlık sorunları nedeniyle 3 aydır Twitch platformu üzerindeki yayınlarına ara veren Jahrein bugün tekrar yayına girdi. Anlık 63 bin izleyici sayısına ulaşan Jahrein, Twitch’teki dolandırıcılık olayları hakkında açıklamalarda bulundu. 

Jahrein’in yayında aktardıklarına göre sistem şöyle işliyor;

  • Yayıncılara ulaşan dolandırıcılar, uzaktan bilgisayarlar yardımıyla reklam izleyerek Bit kazandıklarını söylüyorlar ve bu bitleri ulaştıkları kişiye göndereceklerini söylüyorlar.
  • Anlaşma tamamlanınca yayıncıya çalıntı kredi kartlarından anonim olarak bağış yapılıyor. (Çalıntı kredi kartlarının bazıları İran asıllı)
  • Bağış yapılan para, yayıncıya göre yayıncı ve dolandırıcı arasında %20 – %80 / %50 – %50 gibi oranlarda bölünüyor.
  • Yayıncı, kendisine gelen bağıştan dolandırıcının payını kripto para olarak kendisine verilen adrese yatırıyor.

#temiztwitch Hareketi Başladı

Jahrein’in bu açıklamasından sonra Twitch Türkiye’nin gerek bu konu gerekse de önceki konular hakkında somut adımlar atmayıp olayları görmezden gelmesi üzerinde “#temiztwitch” etiket çalışması başlatıldı. 

Kısa süre içerisinde etikete pek çok ünlü Twitch yayıncısı destek oldu. Twitch platformunda yaşanan pek çok sorun karşısında dileriz Twitch gerekli aksiyonları alır ve Twitch Türkiye içerik üreticileri ile izleyicilerine içerik üretmesi ve izlemesi keyif veren #temiztwitch sunar. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al