2 dk. Serkan KÖSE 17.10.2021

Twitch Sızıntı Hakkında Yeni Açıklama Yaptı

Amazon’un canlı yayın platformu Twitch geçtiğimiz haftalarda yaşanan sızıntı hakkında yeni açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz hafta sabah saatlerde gerçekleştirilen hack saldırı sonrasında bünyesindeki yayıncıların gelirleri de dahil olmak üzere platform ile ilgili pek çok detayın sızdırıldığı Twitch platformu, bu olayın ardından yeni açıklamalar yapmaya devam ediyor. 

Twitch ilk açıklamasında sunuculara girilip verilerin çalındığını belirterek olayın derinliği konusunda araştırmaların devam ettiğini belirtmişti. Twitch ikinci açıklamasında gerçekleşen bu sızıntının sunucularda yapılan ayar sonrasında yapıldığını belirtmişti. Twitch’in kendi hatası nedeniyle yaşanan bu olayın ardından hackerlar ise bunu affetmedi. 

Parolalar ve Ödeme Bilgileri Etkilenmedi

Twitch konu hakkında yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada; “Daha önce de belirttiğimiz gibi, olay bir sunucu yapılandırma değişikliği sonucu yetkisiz bir üçüncü tarafın yanlışlıkla erişim kazanması ile meydana geldi. Ekibimiz yapılandırma sorununu gidermek ve sistemlerimizin güvenliğini sağlamak için derhal harekete geçti.

Twitch parolalarının güvenliği bundan etkilenmedi. Ayrıca, bcyript ile şifrelenmiş Twitch oturum açma bilgilerinin bulunduğu sistemlere yetkisiz erişim olmadığından ve tam kredi kartı numaraları veya ACH/banka bilgilerinin açığa çıkmadığında de eminiz.

Açığa çıkan veriler esasen Twitch’in kaynak kodu havuzundan dosyalar ile bir kısım yayıncıya yapılan ödemelerle ilgili bilgilerden ibaret. Açığa çıkan dosyalarda yer alan bilgilere ilişkin yaptığımız kapsamlı incelemenin ardından şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki bu güvenlik ihlali yalnızca küçük bir kullanıcı grubunu etkiledi ve müşterilere etkisi minimum seviyede kaldı. Sorundan etkilenen kullanıcılarla doğrudan iletişim kuruyoruz.

Verilerinizi koruma sorumluluğumuzun farkındayız ve bunu son derece ciddiye alıyoruz. Hizmetimizin güvenliğini daha da güçlendirmek için ilave önlemler alıyoruz ve yaşanan bu sorundan ötürü topluluğumuzdan özür diliyoruz.” sözlerine yer verildi. 

Yapılan açıklamadan anladığımız kadarıyla Twitch sızıntılarında parola ve ödeme bilgileri ortaya çıkmadı. Konu hakkında ilerleyen süreçte yeni açıklamaların yapılması bekleniyor. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al