1 dk. Serkan KÖSE 03.11.2021

Twitch Türkiye’deki Olaylar Hakkında İlk Açıklamayı Yaptı

Türkiye gündemi, Twitch Türkiye’de patlak veren kara para aklama olayları ile çalkalanırken konu hakkında Twitch tarafından ilk resmi açıklama geldi. 

Kısa bir süre önce Twitch sözcüsü tarafından yapılan açıklamada söz konusu olayın incelendiği ve gerekli adımların atılacağı belirtildi. 

Harekete Geçildi

Twitch sözcüsü tarafından Dexerto’ya yapılan açıklamada; “Twitch’te mali dolandırıcılığı engellemek ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için düzenli olarak faaliyette bulunuyoruz, sadece Eylül ayında Türkiye’deki 150 kullanıcıya yönelik olarak para kazanma araçlarını istismar ettikleri için harekete geçtik.” denildi. 

Sürecin incelenmeye başlandığını belirten Twitch sözcüsü, Twitch üzerinde illegal işlere bulaşan yayıncılar için yaptırımların uygulanacağını da belirtti.

Yapılan bu açıklama kimseyi tatmin etmiş değil. Twitch’in alacağı aksiyonun ne olacağı merak edilirken, Jahrein Twitter hesabı üzerinden Twitch’in alacağı aksiyonların yeterli olmayacağını savundu. 

Soruşturma Başlatıldı

Twitch Türkiye’de yaşanan kara para aklama olayları sonrasında devlet tarafından da ilk hamle geldi. Konu hakkında açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı; “Adli makamlar tarafından adli bir soruşturma başlatıldı. İdari merciler tarafından işin idari yönü de inceleniyor. Ancak konu çok taze. Eldeki veriler de çok sınırlı. Şu anda çok kısıtlı bilgilerle değerlendirme yapmak doğru olmaz” dedi. Çataklı’nın bu açıklaması sonrasında gazeteci İbrahim Haskoloğlu Twitter hesabı üzerinden, “Twitch’te kara para aklama konusuyla ilgili adli soruşturma başlatıldı.” paylaşımını yapmıştı. 

 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al