2 dk. Serkan KÖSE 01.09.2021

Microsoft’un Rise of The Tomb Raider İçin Ödediği Para Belli Oldu

Square Enix’in sevilen oyunlarından birisi olan Tomb Raider serisi oyuncular tarafından çok seviliyor. Tomb Raider üçlemesinin ikinci oyunu olan Rise of The Tomb Raider oyunu Kasım 2015’te satışa çıktıktan sonra bir yıl boyunca Xbox One oyun konsoluna çıkış yapmıştı. Serinin ilk ve üçüncü oyunu ise tüm platformlar için aynı anda yayınlandı. 

Yazılım devi Microsoft’un Rise of The Tomb Raider oyununun Xbox’a özel olması için Square Enix ile yaptığı anlaşmanın detayları dün yüzüne çıktı. Yapılan paylaşımlara göre Square Enix’in eski stratejik planlama ve kurumsal geliştirme direktörü Fabien Rossini, LinkedIn profilinde “Xbox’ta Tomb Raider münhasırlığı dahil olmak üzere 100 milyon dolar değerindeki birden fazla anlaşmayı müzakere ettiğini” belirtiyor.

Rise of The Tomb Raider Oyunu İçin 100 Milyon Dolar Ödenmiş

Ödenen bu rakamla birlikte Square Enix’in oyunu satışa sunmadan geliştirme masraflarını karşıladığı, hatta oyundan kara geçtiği bile söyleniyor. Sony’nin 50 Milyon dolara Horizon Zero Dawn’u geliştirdiğini göz önüne aldığımızda anlaşmanın ilginçliği daha da göze çarpıyor. 10 Kasım 2015’te Xbox One için piyasaya sürülen Rise of The Tomb Raider, yıl sonuna kadar bir milyondan fazla kopya satmayı başarmış olsa da bu sayının yüksek bütçeli AAA oyun için etkileyici olmadığını söyleyebiliriz. 

Square Enix’in dağıtımını yaptığı ve Crystal Dynamics’in geliştiriciliğini yaptığı oyun 2016 yılının sonlarında PS4 ve PSVR da dahil olmak üzere pek çok platform için çıkışını gerçekleştirmişti. 20. Yıl dönümü özel sürümü ile birlikte oyun severler tarafından daha fazla ilgi gören oyun Kasım 2017’de ise yedi milyon satış barajını geride bırakmıştı. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al