1 dk. Serkan KÖSE 13.09.2021

Xbox Series Depolama Alanı Harici SSD İle Genişletilebilir

Microsoft’un geçtiğimiz yıl duyurusunu gerçekleştirdiği yeni nesil oyun konsolları Xbox Series gelen son bilgilere göre depolama alanını harici SSD ile genişletebilecek. 

Yeni nesil oyun konsollarında en çok eleştirilen konulardan birisi de depolama alanı olmuştu. Konsolların SSD’leri her ne kadar hızlı olsa da depolama alanı olarak pek de oyuncular için istenen şey gerçekleşmedi. Sony ve Microsoft ise yeni nesil konsollarının depolama alanlarını arttırmak için kullanıcılarına seçenekler sunmaya çalışıyor. Kısa bir süre önce ise Xbox Series konsolu sahiplerini heyecanlandıracak yeni bir detay ortaya çıktı. 

Xbox Series Depolama Alanı Arttırılabilecek

Bilindiği üzere Xbox Series oyun konsollarında depolama alanını genişletmenin tek yolu uyumlu bağlantı noktasına sahip Seagete marka bir SSD kullanmak. Bir kaynaka göre ise Xbox Series’e kısa süre içerisinde standart SSD’lerin kullanılabileceği bir güncelleme gelecek. 

Ortaya çıkan bilgilere göre Xbox Series’in içinin incelendiği bir videoda konsolun 2 adet PCle 4.0 bağlantı noktasına sahip olduğunu fark edilmiş. Bu girişlerden birisi NVMe SSD için kullanılırken bir diğeri ise Seagate marka harici SSD için kullanılıyor. Ayrıca harici genişletme kartının aynı zamanda bir NVMe kullanan CFExpress protokolünü kullandığı da görülüyor. 

Bu iddiaların doğru olması durumunda PCle 4.0 SSD bulunduğu sürece bir adaptör kullanılarak standart bir SSD konsola takılabilir. Bu durumda kullanıcılar oyun konsollarına daha ucuz bir SSD takarak depolama alanını genişletebilir. 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al