drop.gg Etail.com.tr
1 dk. Burak 13.07.2021

2021’in İlk Yarısında Mobil Oyunların Gelirleri Geliştiricilerin Yüzünü Güldürdü

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte mobil oyunların son yıllarda daha hızlı bir şekilde büyüdüğünü söyleyebiliriz. 2021 yılının ilk yarısında mobil oyun gelirlerinin ne kadar olduğu belli oldu.

Dünya genelinde yaşanan koronavirüs pandemisi nedeniyle pek çok kişi evlerine kapanmış ve bu süreci evlerinde yeni bir şeylerle meşgul olarak geçirmişti. Araştırma şirketi Sensor Tower’ın son araştırması ise bu süre zarfında mobil oyunların da bu konuda ne kadar büyük bir paya sahip olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor.

Sensor Tower’ın son raporuna göre 2021 yılının ilk yarısında App Store ve Google Play Store’daki uygulamalara toplamda 64.9 milyar dolarlık bir harcama yapıldı. 2020 yılının aynı dönemine göre elde edilen gelirde yüzde 24.8’lik bir büyümenin söz konusu olduğu görülüyor. 2021 yılının ilk yarısında App Store’da 41.5 milyar dolarlık bir harcama yapmış. Google Play Store’da ise aynı dönemde 23.4 milyar dolarlık bir harcama yapıldı. Geçtiğimiz yıl ilk 6 ay boyunca 71.3 milyar mobil uygulama indirilirken bu yıl ise 72.5 milyar mobil uygulama indirildi.

64.9 Milyar Dolar Gelirin 44.7 Milyar Doları Mobil Oyunlardan

Sensor Tower verilerine göre ayrıca mobil oyunlardaki gelirler 2021 yılının ilk altı aylık dönemde yüzde 17.9 artışla 44.7 milyar dolara ulaştı. App Store’da yıllık 13.5 artışla 26 milyar dolarlık oyun içi harcama gerçekleştirildi. Google Play Store’un pazarı Apple’ınki kadar mobil oyun geliri sağlamasa da bir önceki yıldaki 15 milyar dolardan %24.7 artarak 18.7 milyar dolara yükseldi.

Burak

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com