7 dk. Esporlab 09.12.2019

Pokemon Sword & Shield inceleme

Pokemonların Doğru Tanıtılmaması Yeni gelen özellikler çok hoşumuza gitti diyebiliriz, Dynamax evrimli pokemonlar, yeni takas sistemi, ve yeni görünümlü pokemonlar oldukça güzeldi. Uzun zamandır takip ettiğimiz ve beklemekte olduğumuz Pokemon Sword & Shield inceleme yazısını nihayet yazıyoruz. Sonunda beklediğimiz Pokemon Sword & Shield serisi çıkmış bulunuyor. Hep birlikte incelememize geçelim.

Oyun çıkış yaptığı tarihten itibaren bizlerde oyunu oynama fırsatı ve deneyimle fırsatı bulduk. Bu seriye oldukça bayıldık diyebiliriz, Omega Ruby serisinden sonrakileri oynamamıştık beğenmediğimiz için yalnız bu seriye oldukça bayıldık. Uzun zamandır beklediğimize ise fazlasıyla deymiş.

Oyuna oldukça farklı bir bakış açısı getirilmiş diyebiliriz, bu haberimizde Pokemon Sword & Shield konusunda derinlere ineceğiz ve tüm gelişmelerden konuşacağız. Heyecanlandığınızı biliyorum hadi bep birlikte Pokemon Sword & Shield inceleme detaylarına göz atalım.

pokemon sword shield inceleme

pokemon sword shield inceleme

Pokemon Sword & Shield Hikayesi Ne?

Oyunun hikaye başlangıcında bizlere bir candostu yani yol arkadaşı veriliyor dostumuzun ismi HOP. Oyunu oynarken karşımıza çıkan karakter bu, sizlere farklı bir karakter çıkmış olabilir. Dostumuzun bir büyük abisi bulunuyor, Galar bölgesinin hakimi ve şampiyonu Leon. Karşımıza çıkan dostumuz oldukça şanslı, abisi oldukça büyük bir bölgenin şampiyonu ve bizleride şampiyon olma yolunda destekleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Şöyle diyebiliriz, oyuna başlangıcımız bile şampiyonca sağlam bir dost ve ilerledikçe oyunun efsanevi ve baş belası pokemonları olan Zamazente ve Zacian ile oyunun sonunda karşılaşıyoruz. Belki de bu başlangıç sonumuz olabilir kim bilir?

Oyunun serisinin ikinici sonunda ise Zamazente karşımıza çıkar çıkmaz yakaladık. Zamazenta ile karşılaşana ve yakalayana kadar bu efsanevi pokemonların adam akıllı gösterilmemiş olmasına şaşırdık diyebiliriz. Başta çok merak etmiştim nasıl bir pokemon ile karşı karşıya geleceğimi, neler yapabileceğimi sona yaklaşırken şampiyon olmadan önce Eternatus ile kapıştık.

Bu kadar uzun sürede görebileceğimizi pek beklemiyorduk. Şampiyon olma konusunu oldukça alt kademede tutmuşlar sanki böyle, sıradan bir şeymiş gibi. Beklentimizi aslında pek karşılamadı bu konu, şampiyon olma konusu oldukça farklı ve şaşalı gösterilmeliydi.

Pokemon Sword Shield serisinde ki yenilikler neler?

Gözlemlediğimiz bir diğer konu ise pokemonları takas ettiğimiz sistemde değişikliklere gidilmiş gibi. Hatırlayacağınız gibi daha önce ki serilerde pokemon takısı yaparken, pokemonu yerleştirdiğimiz zaman pokemon isteyebiliyordunuz. Bu özellik artık yok, takas işlemleri artık Surprise Trade veya Link Trade sistemleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bu takas sisteminin özelliği ise, pokemonları karşılaştırarak özelliklerini görerek ve pokemonları görerek takas yapma işlemi veya karşılıklı anlaşarak takaslama işlemi bir diğeri ise şansa ne gelirse işlemi.

Hepinizin merak ettiği PvP sistemine göz attık yalnız pek bir şey değişmemiş gibi yada bizler fark edemedik kim bilir. Dynamax sistemi ise efsane diyebiliriz, dövüş konusunda efsane kafa açan cinsten. YouTube gibi benzer sitelerden Pokemon Sword Shield inceleme videolarından belki görmüş olabilirsiniz, 3 tur pokemon büyütme özelliğini taşıyan bu sistem, her büyütme işlemi yaptıkça pokemonların evrim geçirmesini sağlıyor yani görünümleri çok farklı oluyor. Aynı zamanda pokemonunuz’ın gücüde oldukça yükseliyor, yetenek kabiliyetleri de güçleniyor ve pokemonunuzun adı bile değişebiliyor.

Bu efsane özellik ise bir tane pokemon ile oyunu tamamen bitirmenize olanak tanıyor bile diyebiliriz. Wild Area platformunu bilirsiniz mor ve kırmızı ışıkların uçuştuğu yer, burada ki ışıkların olduğu noktalara zıplayarak orada bulunan Pokemon Den isimli yerdeki bulunan pokemonları dışarı çıkartabileceğiniz anlamına geliyor. Kırmızı ışıklı yananlar normal ödül sistemine sahip olan Dynamax evrimini tamamlamış pokemonlar olarak geçiyor. Mor ışıklı olanlar ise kırmızı renkte olanlara kıyasla daha güçlü pokemon olma kabiliyetini taşıyor aynı zamanda bu pokemonlar da Dynamax evrimini geçiren pokemonlardır.

pokemon sword shield rehberi

Pokemon Sword & Shield Oynanışı Hakkında Bilgiler

En çok hoşumuza giden nokta ise bu kamp kurma özelliği oldu, kamp kuruyoruz ve pokemonlarımız ile birebir ilgilenme fırsatımız oluyor. Pokemonlarımız ile oyun oynuyoruz ve bunlar sayesinde tecrübe puanları yükseliyor. Bu kazandırdığımız tecrübe puanları ile tabiki de seviyeleri yükseliyor bu oldukça hoşuma gitti diyebilirim. Her seviye yükselişinde istatistik puanları da yükseliyor bu pokemonlar için oldukça önemli bir konu. Kampta pokemonlarınız ile oyun oynarken ne kadar çok şirin olduklarını tahmin bile edemezsiniz.

Kampta neler yapabiliyoruz dersen, şaşırıcaksınız ama yemek yapabiliyoruz. Yapmış olduğunuz yemekler ile pokemonlarınızı tedavi edebiliyorsunuz aynı zamanda pokemonlarınızı bu şekilde dinlendiriyorsunuz. Yemeklerin içerisine koyacağınız malzemeler ne kadar kaliteli olursa, etkileride o kadar çok olur. Pokemonlarınız bu yemekler sayesinde tecrübe puanı kazanıyor, bu özelliği de iyi değerlendirmek lazım.

Sizlere işinize yarayacak çok güzel bir bilgiyi de bu pokemon sword shield inceleme konumuz altından vermiş olalım, hızlı bir şekil de pokemon kasmakmı istiyorsunuz. Yapmanız gereken en güzel şey, Wild Are’da bulunan mor ışıklı veya kırmızı ışıklı olan pokemonlardan olan Pokemon Den olayına yoğunlaşın. Burada mükemmel özel eşyalar çıkartabiliyorsunuz. İsmini bile duyduğunuzda heyecan yapacağınız eşya olan Rare Candy bile buradan çıkıyor. Rare Candy eşyaları 95 ile 100 seviye arası öneme sahip oluyor. Yoğunluk olarak tamamen pokemon den kısmına odaklanın.

pokemon sword shield hızlı level kasma

Başka Gözünüze Çarpan Detaylar Varmı?

Diğer pokemon serilerinin bazılarında varmı yokmu hatırlamıyorum şuanda ama bu oyunda farklı birşeyler daha var. HM saldırıları örneğin bu seride bulunmuyor. Karşılaşmış olduğumuz engelleri Cut, Swim, Dive gibi HM saldırısı ile geçemiyoruz malesef. Sanıyoruz ki, Omega Ruby’de olan dünya üzerinde dolaşma özelliği de yok. Bu üzücü bir durum olsada pek önemsemeye gerek yok.

Bisikletlere zaten hepimizi aşinayız, yalnız burada sanki farklı birşeyler yapılmış gibi bir hava var. Burada ki bisikletler tamamen Rotom ile güçlendirilmiş bulunuyor. Sürekli pedal çevirdikten sonra bisiklet hızlanabiliyor. Yani mesafeleri artık biraz daha hızlı kat edebilmenize olanak tanıyor diyebiliyoruz.

Diğer bir özelliği ise bizimde şaşırdığımız gibi bisiklet ile suyun üzerinde yüze biliyoruz. Bu özelliğe hemen oyunun başında sahip olmuyorsunuz ne yazık ki. Oyunda vakit geçirmeniz gerekiyor bir süre, daha sonrasında bu özelliği kullanabilme hakkınız oluyor. Bu sayede bir çok yeni keşif edeceğiniz noktaları rahatlıkla dolaşabilir ve hayalini kurduğunuz pokemonları kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

İnceleme sonucuna gelmişken, oyunda gözle görülür oldukça fazla değişikliğe gidildiğini buradan bildirelim. Galar bölgesinde ki görünümleri ve özelleştirilmiş pokemonları gördük. Dynamax evrimini yakalamış pokemonlar, yenilenmiş takas sistemi gibi çok fazla değişiklik yapılmış. En önemli nokta ise ne kadar çok değişiklik yapılırsa yapılsın, kullanıcıyı arayüzü ve kullanıcı deneyimi konusunda herhangi bir olumsuzluğun olmaması gayet güzel. Oyun beni açıkcası çok fena sardı, devam edecekmiyim diye sorucaksanız sanırım boş vakitlerimde oynayacağım.

Çocukluğumuzu çizgi filmleriyle geçirdiğimiz pokemon dünyasını oldukça seviyorsanız eğer, yeni nesil ve evrimleştirilmiş bu pokemon alemine bayılacaksınız. Yeni pokemonlar olduğununda haberini verelim, çok bambaşka yeni pokemonlar ile de karşılacaksınız sıkı durun. Aynı zamanda Galar bölgesinin hakimi ve şampiyonu olmak için kendi 6 kişiden oluşan tayfanızı da kurabilirsiniz. Pokemon serisi oyunlarından en çok beğendiğim seri olmuş diyebiliyorum. Şimdi oyun inceleme konumuzun sonuna geldik, bu gerçekten harika bir deneyimdi.

İlk piyasaya sürülme tarihi: 15 Kasım 2019
Direktör: Shigeru Ohmori
Besteciler: Minako Adachi; Go Ichinose
Yazarlar: Toshinobu Matsumiya
Yapımcılar: Junichi Masuda; Hitoshi Yamagami; Takanori Sowa
Platform: Nintendo Switch
Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al