2 dk. Serkan KÖSE 06.09.2021

Eski PlayStation Patronuna Göre PS5 Oyun Bütçeleri 200 Milyon Doları Geçecek

Sony’nin geçtiğimiz yıl duyurusunu gerçekleştirdiği yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5 ne yazık ki çıkışının ardından özel oyunları ile adından söz ettirememişti. Görünüşe göre bu durum değişecek.

PlayStation rakibi olan Xbox’a göre kendine has özel oyunları ile adından söz ettiriyor. AAA kalitesinde PS5 oyunlarının hemen hemen hepsi, belirli bir kalitede çıkış yapıyor. Elbette ki bu oyunların en önemli noktası ise oyunların bütçesinin fazla olması.

Yeni Nesil Oyunların Bütçesi 200 Milyon Doları Geçebilir

Eski PlayStation patronlarından birisi olan Shawn Layden, geçtiğimiz günlerde Bloomberg ile bir röportaj gerçekleştirdi. Layden’ın PlayStation özel oyunları ile ilgili söylediği sözler ise oyuncular tarafından ilgi gördü. Layden açıklamasında yeni nesille birlikte PlayStation oyunlarının bütçesi de artacak.

Shawn Layden’ın açıklamasına geçmeden önce Sony’nin PlayStation 4 özel oyunlarının bütçesinin 100 milyonun üzerinde olduğu biliniyordu. Shawn Layden, PlayStation 5 oyunlarının maliyetinin 200 milyon doları geçme ihtimalinin olduğunu belirtti. Bu durum oyunculara daha kaliteli oyunlar sunacak olsa da oyuncular için kötü bir durum da söz konusu. Bu kötü sonuçların elbette ki ilk kötü noktası oyunların fiyatlarında yaşanacak olan fiyat artışı. Bir diğer noktanın ise oyuncuları daha da üzebileceğini söyleyebiliriz.

Oyun maliyetlerinin artmasıyla birlikte Sony normal olarak satışa sunduğu oyunlardan daha fazla kazanç elde etmeyi planlayacak. Hemen hemen her yıl oyuncuların karşısına yeni bir IP ile çıkan Sony, maliyetin artmasıyla birlikte bu kararından vazgeçebilir. Bilindiği üzere yeni IP’ler her zaman oyun dünyasında risklidir. Sony bu anlamda yeni şeyler denemek yerine çok satan oyun serilerine yönelebilir ve oyunlarındaki çeşitliliği azaltabilir.

 

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al