1 dk. Burak KÖSE 27.07.2021

Espor Romanya’da Spor Dalı Olarak Kabul Ediliyor

Son yılların popüler spor dallarından birisi olan espor, Romanya’da resmen bir spor dalı olarak kabul ediliyor. 

Valve, Dota 2 The International 10’un Romanya’nın başkenti olan Bükreş’te yapılacağını açıklamasının ardından Romanya, esporu bir spor dalı olarak tanımak için adım attı. 

Bükreş espor zirvesi 2021 yılı için Romanya’daki spor yasasının bu yılın sonuna kadar aşağıda yer alan içerikleri de kapsayacak kadar bir değişikliğe gitmeye karar verdi. 

  • E-spor takımları/kuruluşları resmi olarak spor kulübü olarak kayıt olabilecek.
  • Espor oyuncuları sporcu olarak kabul edilecektir.

Bu durumun Sektöre Etkisi Ne Olacak?

The International, sadece Dota 2 oyunu için değil, tüm espor etkinlikleri arasında prestij açısından en göz alan etkinliklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. İsveç hükümeti ile yaşanan bir sorun neticesinde Valve, TI10 mekanını İsveç’in Stockholm kentinden başka bir yere taşımak zorunda kalmıştı. Daha sonra 7 – 17 Ekim tarihlerinde TI10 şampiyonasının, Bükreş’te bulunan, Arena Naţională’da yapılacağı açıklanmıştı. 

Geriye dönüp bakıldığında Valve’in Romanya’nın yerel ve ulusal hükümetiyle olan ortaklığın 2021 Esports Summit Bükreş tarafından alınan bugünkü kararında rol oynadığını söyleyebiliriz. 

Her şeyin ötesinde Romanya’da esporun bir spor dalı olarak kabul edilmesi, TI10’da oynamaya gelen Dota 2 takımlarının vize onay sürecini de çok daha kolaylaştıracak. Pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğunda bu süreç çok daha anlamlı hale geliyor. Romanya’nın bu hamlesinin ardından pek çok ülkede de esporun bir spor dalı olarak kabul görmesi bekleniyor. 

Burak KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com