2 dk. Burak Kose 04.05.2021

PlayStation 5’in Yeni Güncellemesi Yayınlandı

PlayStation 5’in yeni güncellemesi yayınlandı. İşte PlayStation 5’in yeni güncellemesi ile birlikte gelen özellikler.

Japon teknoloji şirketi Sony’nin yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5’in yeni güncellemesi yayınlandı. PlayStation 5 için yayınlanan Versiyon 21.01-03.10.00.03-00 isimli bu güncelleme bir önceki güncellemeye göre çok büyük bir güncelleme olmasa da bazı önemli sorunları gideriyor. PlayStation 5 oyun konsolu için yayınlanan güncellemenin notlarında “Bu sistem yazılımı güncellemesi sistem performasını iyileştiriyor.” ifadesi yer alıyor. Yayınlanan güncellemenin bu anlamda klasik bir PlayStation güncellemesi olduğunu söyleyebiliriz. Tüm PlayStation 5 sahiplerinin yüklemesi önerilen güncellemenin boyutu ise 1 GB olarak görülüyor.

Sony’nin PlayStation 5 için yayınladığı bir önceki güncelleme kullanıcıların oyunlarının dosyalarını USB’ye aktarmalarına imkan tanıyordu. Sony’nin ilerleyen günlerde ise PlayStation 5 oyun konsolu için yeni bir güncelleme daha yayınlaması beklenmiyor. Sony’nin PlayStation 5 oyun konsolu için yayınladığı Versiyon 21.01-03.10.00.03-00 isimli bu güncelleme şu andan itibaren indirilebilir durumda.

playstation-5in-yeni-guncellemesi-yayinlandi

PlayStation 5 HDMI Bağlantısına Yeni Özellikler Eklenmişti

“HDMI Link” isimli özellik PlayStation 5’e geldi. Bu özellik sayesinde konsol kullanıcıları PlayStation 5’i açmayı ya da kapatmayı çok daha kolay bir şekilde yapabiliyor. Gelen özellikle birlikte PlayStation 5 ve bağlı olduğu ekranı ayrı ayrı açmak ya da kapatmak yerine tek bir yerden bu işlemleri gerçekleştirmek mümkün olacak. Kullanıcıların bu anlamda hangi cihazı açtığının ya da kapattığının önemli olduğunu belirtmekte yarar var.

PlayStation 5’e gelen “One – Touch Play” isimli özellik açıldığında, kapalı ya da uyku durumunda olan PlayStation 5 açıldığında bağlı olduğu ekranda açılıyor ve ekranın görüntü kaynağı da otomatik olarak PlayStation 5’e geçiş yapıyor. Özellik PlayStation 5’i açtıktan sonra ekranı ayrıca açtığı ve bu anlamda kullanıcıların ekranlarından PlayStation 5’in kaynağını bulma zahmetini ortadan kaldırıyor.

Güncelleme ile birlikte kullanıcılar PlayStation 5’lerinin bağlı olduğu ekranı kapattığında PlayStation 5’lerinin de otomatik olarak uyku moduna geçmesini sağlayabiliyor. Bu özellikle birlikte kullanıcılar aynı anda hem PlayStation 5’i hem de ekranlarını kapatma eyleminde bulunmak yerine sadece ekranlarını kapatarak PlayStation 5’lerinin uyku moduna geçmesini sağlayabilecek.

Son olarak güncelleme PC monitörleri için daha yüksek kare hızı desteğini getiriyor. Bu sayede PlayStation 5 destekleyen monitörlerde 1080p’de 120 Hz görüntü alabiliyor. Kullanıcılar ayrıca HDR özelliğini her zaman açık ya da her zaman kapalı seçeneğinin yanında sadece desteklediğinde açık şeklinde de kullanabilecek.

 

Burak Kose

Esporlab yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com