8 dk. Esporlab 01.01.2020

Red Dead Redemption 2 PC inceleme

Red Dead Redemptipon 2 PC sürümü için geçtiğimiz aylarda çıkış yapmıştı ve çıkış yapmasının hemen ardından bizlerinde oyunu test etme ve oyun deneyimi hakkında bilgiler edinmemizi sağlamıştı. Aynı zaman da Red Dead Redemption 2 PC sürümünü oldukça yakından takip ederek heyecanla bekliyorduk, grafik bakımından oldukça tatmin edeceğini zaten baştan biliyordum. Rockstar Games‘in beni aşırı derece de hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim bunları oyun deneyimlerime göre söylüyorum. Red Dead Redemption 2 PC inceleme yazımıza geçelim ve deneyimlerimi sizlere aktarayım.

Oyuncu kitlesi tarafından oldukça yoğun şikayete maruz kaldığı için, geliştiricisi olan Rockstar ekibi oyunu güncelleyeceğini umuyorum. Oyun hakkında güncellemeler geldikçe konuyu tekrardan güncelleyeceğim.

red dead redemption 2 pc incelemeleri

Red Dead Redemption 2 PC versiyonunda neler var?

PC sürümü denildiği zamanlar da konsol’a göre oldukça daha fazla elinizde imkan olduğunu biliyorsunuz. Rockstar Games de PC’nin tüm özelliklerin’den ve yapılabilecek en iyi işlemleri göz önünde bulundurarak bunu başarmış durumda. Oyuna ilk girdiğim de gerçekten mükemmel bir dünya ile karşılaştım, grafik bakımından beni titretti diyebilirim. Yoğun olarak teknik özelliklerde de baya yeniliklere gidilmiş. Rockstar Games özellikle, oyunun resmi tanıtım sayfasında bile ilk olarak grafik konusuna ağırlık vererek tanıtımını yapmış diyebilirim. Oyunun grafik bakımından hedef kullanıcı kitlesinin isteklerini karşılayabilecek şartları sağladığına fazlasıyla vurgu yapılmış.

Oyun içerisinde ki çizim mesafeleri ve navigasyon sistemleri özenle yerleştirilmiş ve grafik çizimlerinin de hakkını vermişler. Son zamanlarda en popüler hale gelen oyunlarda ki gece gündüz modu’da gölgelendirme ve ışıklandırma efektleri oldukça hassas ve özenli hazırlanmış. Yansımalar, gölgelendirmeler ve kar izleri gibi etkenlerde çok fazla iyileştirmeye ve değişikliğe gidilmiş. Çevre faktörleri göz önüne alındığında ise ağaçlar, otlaklar ve hayvanlar da oldukça güzel sanat eseri haline getirilmiş diyebilirim. Yapılan bu tüm yenilikler oyuna girişiniz de dahi göz önüne geliyor mu diyecekseniz kesinlikle geliyor. Üzgünüm ki söylemekten bile çekiniyorum, bu kadar yenilikle beraber teknik sorunlarda yeniliklerle beraber gelmiş. Yaşadığımız tüm teknik problemleri ise sizlere buradan bildireceğim.

Red Dead Redemption 2 PC sürümü teknik problemler neler?

Yaşadığım problemlerden en önemlisi diye niteleyeceğim şey, Streamlabs OBS ile oyunun kaydını almaya çalıştığınız da başlıyor. Oyun çıkış yaptıktan hemen sonra hatırlarlasanız güncelleme gelmişti, bu güncellemeden sonra oyundayken, Streamlabs OBS açık olduğu zaman bir süre sonra direkt kapanıyor. YouTube veya Twitch gibi platformlarda yayın yaptığınız zaman fark edeceksiniz ki, bağlantı hatası meydana geliyor ve Streamlabs OBS kendini kapatıyor. Oyunun kaydını almak için uğraştığım zamanlar da ise oyun yakalama ve pencere yakalama sekmelerini tam olarak ayarlayamadım. Oyunu hem normal şekil de başlattığım zamanda da aynı zamanda penceleri mod’da açtığım zaman da bile her ikisinde de aynı sorunla karşılaştım diyebilirim.

Tüm bu sorunlar başlamadan önce aslında bahsetmek istediğim bir diğer nokta, oyunu başlatma sorunuydu ve en sinir bozucusu olandı. Uzun süredir yakından takip ettiğiniz oyun ve sabırsızca beklediğiniz oyun öğleden sonra saat 16:00’da yayınlanmış oluyor. Ortalama bi 45 dakika oyunun dosyalarının açılmasını bekliyorsunuz, daha sonrasında 4 gb aralığında bir güncelleme alıyor onuda güncelledikten daha sonra heyecanlı kısmı geliyor. Oyunun yüklendiğini gördüğünüz Rockstar Games Launcher hata vererek beklenmedik bir şekil de kapatıldı hatasıyla karşılaşıyorsunuz. Gelde sinir krizi geçirme.

Bu sorunuda özel ve yoğun uğraşlar sonucu sorunu buldum ve hallettim. Ekran kartının sürücülerini kaldırdım, daha sonra ekran kartımın en güncel sürümünü sitesinden indirdim ve yeniden kurdum. Herhangi bir değişiklik olmadı. Daha sonrasında yabancı kaynaklardan öğrendiğim bilgiye göre, Windows’un sürümünü güncellemem gerektiğinin kanaatine vardım. Yaklaşık bir saat windows’un güncellenmesini bekledim, ve daha sonrasında sorun çözüldü yalnız bunlarla bitmedi.

Daha sonra ne gibi sorunlarla karşılaştım?

Red Dead Redemption 2 PC inceleme konusuna devam ederken, sadece bu problemlerle karşılaştığımı söylersem yalan söylemiş olurum. Sanıyorum ki yüksek ihtimalle oyunun optimizasyon problemleri peşimi bırakmadı. Adam akıllı oyunda performans alamadım kaldı ki iyi bir sisteme sahibim. Tüm ayarları Ultra’ya çektiğim zaman FPS 30-50 arasında gidip geliyordu. Steam üzerinden oyunu açmaya izin vermiyor malesef, Rockstar Games o yüzden tam olarak kaç fps aldığımı anımsayamıyorum sadece benimki tahmin etmek. Bu yüzden Rockstar Games’in kulaklarını baya bi çınlattım diyebilirim.

Yaşadığım bu tüm problemlerin benim sistemim ile alakalı olduğunu düşünebilirsiniz, bu inceleme konumuzun altına oyunun sistem gereksinimlerini ve kendi sistemimizin özelliklerini ekledik merak ederseniz göz atarsınız diye. Daha önce çıkan haberlere belki denk gelmiş olabilirsiniz NVIDIA GeForce RTX 2080Ti ekran kartına sahip olan kişilerin bile ayarları Ultra moduna aldığında 60 FPS bile alamadığını görmüşsünüzdür. Bize görede zaten bu büyük bir saçmalık! Kendi sistemimiz bile bu oyun için yeterli olabilecek durumdayken 60 FPS dahi alamıyoruz bu nasıl bir krizdir.

Sonuç olarak oyunu adam akıllı oynayamıyorum, delirtmek üzere beni resmen. Sürekli kapanma hatası ile karşı karşıya kalıyorum. Gereken tüm güncellemeleri yapmış olduğum halde hala aynı sorunu yaşamaktan nefret ediyorum. Bu durumu yaşadığım zaman da ilk olarak Rockstar Games tayfasının Grand Theft Auto IV PC oyunu çıkış yaptığı zamanlar aklımıza geliyor. Optimizasyon bakımından ilk çıkışı sağladığında oldukça berbat bir sorunla karşılaşıyorduk. Ne kadar mükemmel olursanız olun, bir oyunu yapıp yayınladığınız zaman eğer ki o oyunu oynayamıyorsanız herşey berbat bir sıkıntıdan öteye gidiyor. Umuyoruz ki Rockstar Games artık yeni güncdellemeler ile bu oyunu performans ve optimizasyon bakımından yukarıda tutar. Yani anladığınız üzere grafik bakımından ne kadar yüksekte olursanız olun, performans bakımından altta kalırsanız ezilirsiniz tamamen olay bu.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 7 – Service Pack 1(6.1.7601)
 • CPU: Intel Core i5-2500K / AMD FX-6300
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 770 2GB / AMD Radeon R9 280 3GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 10 – Nisan 2018 (v1803)
 • CPU: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
 • RAM: 12GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı

Red Dead Redemption 2 PC inceleme hakkın da neler söylüyorum?

Red Dead Redemption 2 PC inceleme hakkında söylemek istediğim başlıca şeyler, fiyat konusuna değinmek istiyorum. Oyun Epic Games mağazası üzerinde 299 TL, 379 ve 449 tl olarak farklı fiyatlandırmalara maruz kalıyor. Şuan ki ülke ekonomik problemleri göz önüne alınınca oldukça fazla geliyor haklısınız. Yalnız TürkTekelekom’un projesi olan playstore üzerinden, faturanıza yansıtarak 12 ay taksitle oyunu alabilme şansına sahip oluyorsunuz. Diğer ürün paketlerini ise 368 TL ve 432 TL fiyatlandırma üzerinden oyunu taksitlere bölerek satın alabilme şansınız var.

Türk Telekom müşterisiyseniz standart olarak yayınlanan sürümü 12 ay taksit 24 TL üzerinden hesaplanarak alım sağlayabiliyorsunuz. Bir diğer sürümü olan Special Editon sürümünü istersen 30,67 TL üzerinden 12 ay taksitle alabilirsin. Ben en iyisini hak ediyorum en yüksek paketi almak istiyorum diyorsan da Ultimate Editon paketini 36 TL 12 ay taksitle alım sağlayabilirsin. Bu şekil de oyunu alıp ufak tefek ödemeler yaparak oyuna sahip olma şansınız var.

Red Dead Redemption 2 PC inceleme sonuçları ise yapılacak olan güncellemeler ile halledilecektir diye düşünüyorum. Bir an önce gelecek yeni yamalar ile bu sorunların çözülmesi, geliştirici şirket adına dahi oluşacak güvensizlikleri biraz da olsa önleyeceğini düşünüyorum. Rockstar Games gerçekten bu sefer hayal kırıklığına uğrattı yalnız bu kadar güzel bir projenin böyle hatalı kalacağını asla düşünmüyorum.

Yapılacak olan yeni güncellemeler dahi yakın takibimiz altında olacak, o yüzden bizleri takip etmeyi unutmayın.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al