3 dk. Esporlab 28.02.2021

Valorant Rank Sistemi

Herkesin merakla beklediği valorant rank sistemi ve rütbeleri yazdık. Riot Games’in bu zamana kadar yaptığı moba tarzı oyunları ile yıllardır oyun sektöründe olan ve Leauge Of Legends oyunu ile büyük kitlede oyuncu sahibi olan Riot, Valorant oyunuyla büyük bir popülariteye ulaşmıştır. Riot Games’in son çıkardığı FPS tarzı oyunu Valorant ile birçok oyuncuları şaşırtmıştır.

[affiliate_news id=”2676″]

Yenilikçi FPS tarzı, oyun içi seçeneklerin çokluğu, diğer FPS tarzı oyunlara göre daha akıcı olması, oyun içi hilelerin ‘Riot Vanguard’ adı verilen bir seçenekle koruması ile de dikkat çeken Valorant çıkar çıkmaz büyük kitlede oyuncu sahibi olmuştur. Bu durum FPS oyunlarının zirvesindeki oyunların kitlesinin Valortana geçmesine neden olmuştur. Her oyunda da olduğu gibi Valorant oyunu da oyuncuların seviyesini belirlemek için ise Valorant Rank Sistemi kullanmaktadır.

Valorant Rank Sistemi Ranklar Nelerdir?

Oyuna başlandığı zaman ‘Unranked’ yani ranksız başlayacaksınız. Oynayacağınız normal oyunlar ile de oynama seviyenize göre bir ranka sahip olacaksınız. Oynama seviyeniz ise galibiyet ve mağlubiyete göre seviye belirlenmektedir.

Bu valorant ranklar yani valorant rütbeleri ise şöyledir:

 • Derecesiz
 • Demir
 • Gümüş
 • Altın
 • Platin
 • Elmas
 • Ölümsüzlük
 • Valorant

Düşükten yükseğe göre sıralanmış olan bu ranklar derecesiz ve valorant seviyesi hariç 3 kademeden oluşmaktadır. En üst seviyeye çıkmanın kolay olmadığı bu Valorant Rank Sistemi oyuncuların üst seviyeye kolayca ulaşmasını engelleyip üst seviyenin uzun bir yoldan geçmesini sağlamıştır.

Derecesiz Seviyesinden Nasıl Çıkılır?

Derecesiz seviyesinden oynayışınıza göre belirlenecek seviyeye çıkmak için 20 maç oynamanız gerekmektedir. Bu 20 maçlık performansınıza göre Valorant Rank Sistemi sizi uygun ranka atacaktır.

Valorant Rank Sisteminin Diğer Sistemlerden Farkı Nedir?

Valorant Rank Sistemi, oyuncuların kendi seviyesine göre insanlara karşı oynamakta büyük bir yenilik göstermektedir.

Diğer özellikler ise şöyle sıralanabilir:

 • Smurf hesap dediğimi yani seviyesi üst oyuncuların yeni bir hesapta oynamasının anlaşılması durumunda yüksek ranklara atarak kendisinden daha alt seviyedeki oyuncuların oyun zevkinin bozulmasını önler.
 • Günümüzde oyun sektöründe çok sık karşılaşılan ‘Eloboost’ denilen yani bir hesabın rank atlamasını sağlamak için hesabın birisi tarafından kullanılması veyahut hesap sahibi ile oyuna girerek hesap rankının yükseltilmesi olayının önüne geçmek için seviyesine yani rankına göre çok alt seviyede oynayan insanların seviyesi çok hızlı düşecek ve eloboostun önüne geçilecektir.
 • 14 gün maç oynanması durumunda ise rankınızın seviyesi silinecektir. Bu durumun sebebi ise seviyenizin değişmemesi için maç oynanmaması durumunun önüne geçmek amacıyla yapılmıştır.
 • Bu durumlar oyuncuların oyun oynarken kendi seviyesine yakın oyuncular ile oynamasını yani oyun zevkinin bozulmaması için yapılmıştır. Valorant Rank Sistemi oyuncu odaklı yenilikçi sistemi ile birçok oyuncuları tarafından büyük ilgi görmüştür.

Valoran Daha Hızlı Rank Nasıl Atlanır?

Rank atlamak sadece maçın kazanılmasına göre değildir. Oyun içi birçok durum rank atlanmasına engel veyahut fayda sağlayacaktır. Oyun içinde alınan öldürme skorları, asist skorları gibi oyun içi objektiflerin sizin rank atlamanıza katkı sağlayacaktır.

Esporlab

Esporlab yazarı.
Yıllardan beri oyun, teknoloji ve bilgisayar konularında edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizin için eğlenceli bir şekilde paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al