2 dk. Serkan KÖSE 04.01.2022

Twitch Bit Skandalıyla İlgili Soruşturma Başladı

Günün ilk saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Twitch Türkiye üzerinde çalıntı kredi kartları ile bit alan yayıncılarla ilgili önemli sayılabilecek bir soruşturma başlattı.

Aktarılana göre 44 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş durumda. Toplamda 11 ilde sürdürülen operasyonda 40 kişi Twitch üzerinden çalıntı kredi kartı ile ilgisi bulunduğu sebebiyle gözaltına alınmış durumda.

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in hacklenmesiyle Knight Online forumlarında ortaya çıkan Twitch Bit Scam olayı ülkemizde ve dünyada skandala dönüşmüştü. Birçok yayıncı toplulukları ve espor kulüpleri konu hakkında açıklamalar yaparak olayla konuşulan isimlerin uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Skandalın ilk günlerinden bu yana konu herkes tarafından konuşulsa da Twitch konuyla ilgili hiçbir açıklama ya da yaptırım yapmamasıyla gözlerden kaçamamıştı. Fakat gün içinde gelen yeni gelişmeye göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Siber Suçlarla Mücadele Şubesinin ortak olarak yürüttüğü operasyonda 40 kişi gözaltına alındı. TRT Haber’in haber göre İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli illerinde haksız kazanç sağlayan 40 kişi gözaltına alınmış durumda.

Twitch Bit Skandalıyla İlgili 40 Kişi Gözaltında

Konuyla ilgili eski Twitch yayıncısı Ahmet “Jahrein” Sonuç: “İçeri alınan yayıncıların isimleri yavaştan geliyor. Çok tatmin olmadım. Birinci dalga olarak bakıyorum buna. Bu yayıncılar dökülürse temizinden 2. ve 3. dalga gözaltları başlar.” ifadelerini kullandı ve Twitch’in konuya halen sessiz kalmasını da eleştirdi.

Göz altına alınan 40 kişinin kim olduğuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamış durumda. diğer 4 kişinin yakalanmasındaki çalışmaların ise halen devam ettiği açıklanırken konu ile ilgili yeni gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com instagram takipçi satın al takipcihilesi.com cemre solmaz kimdir