3 dk. Serkan KÖSE 01.12.2021

Twitch Platformu Daha İyi Hale Getirmek İçin Yeni Aracını Duyurdu

Amazon’un sahibi olan popüler canlı yayın platformu Twitch, uzun bir süredir izleyicilerin ve yayıncıların şikayetçi olduğu sorunu çözmek adına yeni aracını tanıttı.

Twitch platformu ülkemizde kara para aklama olayı sonrasında pek çok yayıncıyı ve izleyiciyi kaybetmiş olsa da platform globalde de kan kaybetmeye devam ediyor.

Uzun bir süredir yayıncılara ve izleyicilere huzurlu ve güvenli bir ortam sunamayan Twitch bu sorunları çözmek için yeni aracını duyurdu.

Twitch Makine Öğrenimiyle Kullanıcıları İzleyecek

Twitch tarafından yapılan açıklama ile yaşanan taciz ve diğer sorunların önüne geçilmesi için makine öğrenimi temelli “Şüpheli Kullanıcı Algılama” aracını tanıttı. Konu hakkında Twitch tarafından yapılan açıklamada özellik hakkında şu sözlere yer verildi:

“Bu yeni araç, ile yayıncı ve moderatörlere kanal seviyesindeki yaptırımları delmeye çalışan muhtemel kullanıcıları kolayca tespit edip engelleme olanağı sunuyoruz.

Kanalda bir kullanıcıyı banlamanın amacı onu topluluğunuzdan uzak tutmaktır. Ama maalesef kötü niyetli kişiler bu kanal yaptırımını delip tekrar sohbete sızmanın bir yolunu bulup yıkıcı davranışlarına devam edebiliyorlar.

Şüpheli Kullanıcı Algılama aracı, otomatik öğrenme yöntemini kullanıyor ve yaptırımları delmeye çalışan kötü niyetli kullanıcıları bir dizi sinyale dayanarak tespit ediyor. Bu sinyalleri algılayıp analiz eden sistem, şüpheli bir kullanıcıyı “olası” ya da “muhtemel” yasak delici olarak işaretleyip size bildiriyor ve böylece siz de gerekli önlemleri alabiliyorsunuz. Şüpheli kullanıcı tespit edildiğinde sistem şöyle işliyor:

“Olası” yasak delici olarak tespit edilen kullanıcının mesajları sohbete gönderilmiyor. Bununla birlikte, bu mesajlar yayıncı ve moderatörlere gösteriliyor ve onlar da kullanıcı üzerindeki kısıtlamayı sürdürmeye, izlemeye devam etmeye ya da kullanıcıyı kanaldan banlamaya karar verebiliyorlar.

“Muhtemel” yasak delicilerin gönderdikleri mesajlar ise sohbette normal olarak gösteriliyor, fakat ilgili hesap yayıncı ve moderatörlerin izleyebilmesi ve gerektiğinde sohbetten uzaklaştırabilmesi için işaretleniyor.

Ayrıca, sistemi özelleştirerek söz konusu iki şüpheli grubunun mesajlarına ne yapılacağına da karar verebiliyorsunuz. Örneğin, önlemleri çok sıkı tutmak isterseniz hem olası hem de muhtemel yasak delicilerin mesajlarının sohbete gönderilmesini engelleyebiliyorsunuz.

Şüpheli Kullanıcı Algılama aracı, yayıncılar bu işlerle uğraşmak yerine yayın ve içeriklerine yoğunlaşabilsinler diye, tüm kanallarda varsayılan olarak açık şekilde geliyor. Elbette, isterseniz kanal denetim ayarlarından sistemi özelleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Dahası, bizzat kuşkulandığınız ve izlemeye almak istediğiniz kullanıcıları siteme manuel olarak da ekleyebilirsiniz. Bunu ilgili kullanıcının izleyici kartı üzerinden ya da Moderatör Görünümündeki yeni Şüpheli Kullanıcı widgetından yapabilirsiniz.

Özellikle sistemin ilk kullanmaya başladığınız süreçte aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey var: Hiçbir otomatik öğrenme sistemi %100 doğru ve etkili çalışmaz, yani sistemin bazen yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuç vermesine hazırlıklı olmalısınız.

Zaten Şüpheli Kullanıcı Algılama sisteminin tespit ettiği tüm muhtemel ve olası yasak delicileri otomatik olarak banlamamasının sebebi de bu. Topluluğunuz söz konusu olduğunda en iyi uzman ve karar mercii sizsiniz. Dolayısıyla, şüpheli kullanıcılar hakkında nihai kararı vermek de size düşüyor.

Sistem ayrıca sizin verdiğiniz kararlardan da öğrenecek ve bu sayede öngürülerinin doğruluk derecesi zaman içerisinde iyileşecek.”

Serkan KÖSE

Esporlab yazarı.
Neyse ki iki hakkım daha var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-BÜLTEN’E ABONE OL

E-Bültene abone olarak espor dünyasında yer alan güncel haberlerden,
rehberler, röportajlar, pro dünyası ve benzeri tüm güncel haberlerden
önce sizin haberiniz olsun.

eksikgedik.com gamerdunyasi.com cemre.com takipçi satın al